Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

By znaleźć motywację do pracy nad związkiem. Reportaż "Warto powalczyć" [POSŁUCHAJ]

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce z roku na rok rośnie liczba rozwodów. Obecnie rozpada się niemal co czwarte małżeństwo, coraz większą część z nich stanowią związki z krótkim stażem (poniżej pięciu lat). Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Warto zawalczyć". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż rozwód małżeństwo reportaż w Jedynce społeczeństwo pr poleca psychoterapia

Muzeum Karykatury. Rysunki satyryczne to nie tylko współczesność

– Postanowiłem opracować historię karykatury polskiej. Jej początki znalazłem już w XII wieku. Nie było wtedy pism satyrycznych ani humorystycznych, ale byli karykaturzyści. Rzeźbili kapitele w kościołach i tam bardzo często umieszczali postacie karykaturalne. Byli faceci, co przepisywali książki i na marginesach książek inkaustem robili karykatury niemające nic wspólnego z treścią książki. Są karykatury polityczne, znalazłem bardzo ciekawą karykaturę z czasów Stefana Batorego – opowiadał w archiwalnym wywiadzie Eryk Lipiński, twórca Muzeum Karykatury świętującego właśnie swoje 45-lecie.   
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca Eryk Lipiński KULTURA

Reduta w Lublinie. Czy wybudował ją Tadeusz Kościuszko? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Na planie Lublina z 1800 roku Mieczysław Kseniak znalazł naniesioną redutę. – Pomyślałem sobie, że to nie może być twór dziewiętnastowieczny, tylko raczej z końca Rzeczpospolitej, przedrozbiorowy. Porównując to z instrukcją z początku XIX wieku, jak ma wyglądać reduta, okazało się, że spełnia ona wszystkie wymogi wymiarowe. Był schron podziemny, była droga ukryta, droga ewakuacyjna. Były zabezpieczenia wodne. W stawie można było spuścić wodę i nie dopuścić wroga – wylicza dyrektor lubelskiego skansenu, który jako pierwszy opisał fortyfikację. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca reportaż historia Polski

Spotkanie rodzin z nauką. Reportaż "Piknik Naukowy" [POSŁUCHAJ]

Za nami 26. odsłona Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie stanowiło znakomitą okazję do tego, by dzieci i dorośli mogli w przystępny sposób dowiedzieć się więcej o niezwykłych osiągnięciach naukowych. O tegorocznej odsłonie imprezy opowiada reportaż Aleksandry Dobieszewskiej "Piknik Naukowy". Zapraszamy do wysłuchania. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 reportaż w Jedynce pr poleca

Ograniczony dostęp do używek. Reportaż "Z małpką w kieszeni" [POSŁUCHAJ]

Od lipca w Krakowie będzie obowiązywał nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach. Podobne ograniczenia można spotkać także w innym miejscach Polski. To jeden z pomysłów, jak zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z łatwo dostępnym alkoholem. O zagrożeniach z tym związanych opowiada w reportażu m.in. Mirek, warszawski kibic piłkarski, który od ponad siedmiu lat jest niepijącym alkoholikiem. Jak sam przyznaje, nie wie, kiedy alkohol zawładną jego życiem.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki pr poleca reportaż alkoholizm alkohol Trójka

Parada Polskości w Wilnie. Reportaż "Wciąż u siebie" [POSŁUCHAJ]

Od 18 lat na początku maja w Wilnie spotykają się Polacy mieszkający na Litwie. Najwięcej przybywa ich z samego Wilna i rejonu wileńskiego. To prawie 200-tysięczna społeczność, której nie sposób nie zauważyć. O paradzie opowiada reportaż Andrzeja Urbańskiego "Wciąż u siebie", który zaprezentowaliśmy premierowo w najbliższym wydaniu "Nocy z reportażem".
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak reportaż reportaż w Jedynce Grażyna Wielowieyska Andrzej Urbański pr poleca

Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?

Lata 80. rozpoczęły się Karnawałem "Solidarności", potem był dramatyczny grudzień 1981 roku, kiedy generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Pozostałe lata dekady to głęboki kryzys gospodarczy i polityczny. Bezbarwne ulice, a na nich ludzie w szarych bezwymiarowych ubraniach i w topornych zimowych butach na tęgie mrozy lat 80. – Ubiór jest pierwszym sygnałem naszej niezgody na coś – mówi jedna z bohaterek reportażu, odnosząc się do wystawy "Moda stanu wojennego", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca moda STYL ŻYCIA Magda Skawińska stan wojenny PRL

Megality z Bukowej Góry. Starsze niż egipskie piramidy czy Stonehenge [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Dużych kamieni wokół stanowiska archeologicznego jest bardzo wiele. – Widać je na powierzchni ponad ściółką, a niektóre sterczą pionowo, więc natura tego nie ustawiła. W centralnej części, gdzie jest już odsłonięta ściółka, widać duże bloki skalne, które są postawione na sztorc, a niektóre leżące, czyli przewrócone w czasie dziejów – opowiada archeolog Dariusz Rozmus z Muzeum "Sztygarka". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca reportaż prehistoria