Polskie Radio
Section05
aglomeracja

Paweł Lisiecki: zmiana ustroju Warszawy jest potrzebna

Z sondażu przygotowanego dla Polskiego Radia wynika, że jedynie 8 proc. badanych zdecydowanie chciałoby zmiany ustroju Warszawy i przyłączenia do niej otaczających ją gmin i powiatów tworząc w ten sposób obszary metropolitalne. Zdecydowane "nie" dla pomysłu wyraziło natomiast 31 proc. ankietowanych. O wyniku sondażu, a także o  komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, mówił w programie 24 Pytania Paweł Lisiecki z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reprywatyzacja Warszawa aglomeracja aglomeracja warszawska Prawo i Sprawiedliwość PiS Komisja Weryfikacyjna Platforma Obywatelska

Nadzwyczajne sesje Rady Warszawy. Prezydent na urlopie

Pierwsza sesja rozpoczęła się o godzinie 12. Zwołana na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej dotyczy ustawy metropolitalnej. Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakłada powiększenie Warszawy o 32 gminy. O godzinie 13 rozpoczęła się druga sesja, poświęcona nieprawidłowościom przy reprywatyzacji gruntów w stolicy. O jej zwołanie wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz zapowiedziała, że nie weźmie udziału w sesji. Gościem Polskiego Radia 24 był prawnik Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja aglomeracja warszawska aglomeracja

Ustawa metropolitalna. "Ewidentny kontekst polityczny"

Miniony tydzień upłynął pod znakiem dyskusji nad projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. - Prawo i Sprawiedliwość głosem Jacka Sasina próbuje narzucić przekaz, że partia rządząca realizuje projekt Platformy Obywatelskiej, czyli ustawę metropolitalną, którą PO forsowała w 2015 roku, tylko w sposób ulepszony. Podstawową różnicą jest to, że PO nie ingerowała w wybór prezydenta Warszawy, a gminy musiały się zgodzić na te rozwiązania – mówił Michał Wróblewski, "Fakt". Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Jałowiczor, "Gość Niedzielny".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Warszawa aglomeracja aglomeracja warszawska

"Utworzenie nowej metropolii będzie wyzwaniem"

Powstanie metropolii warszawskiej, która swym zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa, wywołuje dyskusje. O wadach i zaletach reformy zmieniającej ustrój miasta stołecznego Warszawy i życie mieszkańców podwarszawskich gmin, mówili goście Debaty Poranka: Paulina Piechna-Więckiewicz (radna m.st. Warszawy), Robert Perkowski (burmistrz Ząbek), Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich) oraz Oskar Hejka (radny m.st. Warszawy).
Zobacz więcej na temat:  Warszawa aglomeracja warszawska aglomeracja PiS

Reforma edukacji. "Obawy są zdecydowanie na wyrost"

Minister Anna Zalewska poinformowała, że kurs reformy edukacji ma być utrzymany. 14 lutego mamy poznać założenia podstawy programowej dla szkoły podstawowej. Sprawę komentowali w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 Marcin Celiński (Liberte) i Tadeusz Płużański (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  szkoła podstawowa edukacja reforma szkolnictwa Anna Zalewska samorząd Warszawa Prawo i Sprawiedliwość aglomeracja warszawska aglomeracja

Metropolia warszawska. Co oznaczają propozycje PiS?

- Nazewnictwo jest mylące. W gruncie rzeczy my nie tworzymy megamiasta, a tworzymy powiat metropolitalny. Miasto to jednostka o gęstej zabudowie, dużej intensywności wszelkich procesów, a na tym obszarze im dalej od Pałacu Kultury, tym ta intensywność jest mniejsza – powiedział o reformie ustroju Warszawy w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Nelicki, ekspert ds. samorządu terytorialnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa samorząd Prawo i Sprawiedliwość aglomeracja aglomeracja warszawska PiS