Polskie Radio
Section05
radio bez reklam

Jak hip-hop pomaga dzieciom z trudnych środowisk wyjść na prostą?

Dla niektórych hip-hop kojarzy się z agresją, dlatego też postrzeganie tej kultury jako elementu wspomagającego resocjalizacje może być kontrowersyjne. Niemniej jednak, jak można było usłyszeć w "Strefie Rodzica", hip-hop ma potencjał wychowawczy i edukacyjny oraz służy rozwojowi młodego człowieka. Poprzez kulturę hip-hopu młodzież może wyrazić siebie, swoje pragnienia czy sprzeciw, o czym podczas audycji mówili Przemysła Kaca, wiceprezes Fundacji Latorośl, prowadzący projekt "Hip-Hop Druga Szansa", dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Marcin Perfuński młodzież

"Gwiazdkopisanie" w Polskim Radiu Dzieciom

W poniedziałek o północy minął czas przyjmowania zgłoszeń do świątecznego konkursu literacko – plastycznego "Gwiazdkopisanie". Zwycięskie prace będzie można usłyszeć już od 20 grudnia na antenie Polskiego Radia Dzieciom, a czytać je będą fantastyczni aktorzy – Katarzyna Łaska, Olga Bończyk, Adam Krylik oraz Leszek Filipowicz. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Gwiazdkopisanie 2021

Jak leczyć endometriozę?

Często miesiączce towarzyszą bóle menstruacyjne, które zwalczyć można za pomocą leków przeciwbólowych. Czasami jednak w czasie okresu wystąpić mogą bóle w okolicy miednicy, będące skutkiem endometriozy. W wielu przypadkach ból jest na tyle silny, że przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Pomimo, że o problemie tym mówi się coraz głośniej, wciąż nie wiemy o nim wszystkiego. O rozpoznaniu i leczeniu endometriozy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Marta Mączka, ginekolog położnik.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie radio bez reklam

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Martyna Chuderska

Bajki stare i nowe. Czy pomysł na animację mieli już jaskiniowcy?

Historia animacji sięga bardzo odległych czasów. Sama animacja polega na stworzeniu wrażenia ruchu, czyli ożywieniu sylwetek, które znamy z bajek i filmów animowanych. Obrazki, które widzimy na ekranie wydają nam się ruchome, jednak w rzeczywistości pozostają obrazkami.
Zobacz więcej na temat:  animacja bajki dla dzieci Lew i Królik w PRD radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Kiedy dziecko rodzi się za wcześnie...

Wcześniactwo jest obarczone ogromnym ryzykiem powikłań. Wcześniak urodzony przed 34. tygodniem ciąży nie ma odruchu ssania, dlatego musi pozostać w inkubatorze i być karmiony przez sondę. Rozwój przedwcześnie urodzonego dziecka zależy od tego, w którym tygodniu ciąży i w jakim stanie się urodziło. Jakie wyzwania mogą czekać na rodziców i mamy wcześniaków?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica noworodek macierzyństwo radio dla rodziców radio bez reklam

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam rodzicielstwo macierzyństwo

Jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku?

Przyjście dziecka na świat to moment, który zmienia wiele w życiu kobiety. Pojawia się bowiem osoba, która jest od niej zależna fizycznie, ponieważ wymaga m.in. karmienia oraz psychicznie, gdyż dziecko potrzebuje uwagi i bliskości matki. Chociaż czasami ciąża dla młodej kobiety może być zaskoczeniem, to nie wiek świadczy o naszej dojrzałości. O macierzyństwie w młodym wieku opowiedziała w audycji "Strefa rodzica" Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka i autorka bloga Katolwica&Mąż.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam macierzyństwo rodzicielstwo

Jak żyje się w Wielkiej Brytanii? W audycji "Łowcy dziecięcych przygód" w PRD opowiedzieli Leon i Albert

Wielka Brytania to państwo, które położone jest na wyspie. Jego pełna nazwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, na które składa się Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. W "Łowcach Dziecięcych Przygód" o swoim życiu za granicą opowiedzieli dwaj braci, 7-letni Leon i 10-letni Albert wraz z mamą. To audycja w której mogą wziąć udział dzieci mieszkające poza granicami Polski, które chciałyby podzielić się swoimi doświadczenia i ciekawostkami na temat kraju, w którym mieszkają.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam radio dla dzieci

Jak uniknąć chemii w żywności? Czy to dziś możliwe?

Chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, nie zawsze wiemy, co ono dokładnie oznacza. Okazuje się bowiem, że sprawdzanie składu produktów nie wystarczy. Co więcej, żywność przetworzona negatywnie wpływa na nasz organizm i chociaż dorośli odczuwają jej skutki po dłuższym czasie, u dzieci mogą występować one szybciej. O jedzeniu bez chemii opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Julita Bator, autorka książek o zdrowym stylu życia, w tym książki "Zamień chemię na jedzenie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowe odżywianie

Jak mądrze połączyć naukę z zabawą?

Czasami zamiast się uczyć, wolelibyśmy spędzić ten czas na zabawie. Jest to naturalne, zwłaszcza dla dzieci, którym zdarza się bawić na lekcjach lub być rozkojarzonym. Dla dorosłych może stanowić to kłopot, jednak, jak się okazało w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", czas spędzony na bawieniu się, a nawet nauka poprzez zabawę ma swoje zalety, o czym mówił filozof, Wiktor Piotrowski.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Integracja sensoryczna. Czy moje dziecko ma z nią problem?

Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam DAB+ rozwój dziecka terapia

"Gwiazdkopisanie" - świąteczny konkurs literacko-plastyczny

Polskie Radio Dzieciom ogłosiło (8.11.), czwartą edycję rodzinnego konkursu literacko - plastycznego na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. Opowiadania, listy, kartki z pamiętnika, wiersze oraz komiksy ocenią popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Justyna Bednarek i Grzegorz Kasdepke, ceniony twórca literatury dla dzieci, rysownik i autor komiksów Tomasz Samojlik oraz dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska Gwiazdkopisanie 2021 radio dla dzieci radio bez reklam

"Polskie Symbole Narodowe w naszym życiu". Zabawa plastyczna w PR Dzieciom

Każde państwo ma własne symbole. Są one związane z tradycją i historią kraju. Symbole te towarzyszą nam podczas ważnych narodowych wydarzeń i świąt. Jakie symbole narodowe znają słuchacze Polskiego Radia Dzieciom i w jaki sposób chcieliby je przedstawić? 11 listopada Polskie Radio Dzieciom ogłosiło zabawę "Polskie symbole narodowe w naszym życiu". W sobotę 13 listopada poznaliśmy zwycięskie prace.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam 11 listopada dzień niepodległości symbole narodowe DAB+ dzieci

Jak narysować malinę? Lekcja rysunku w PR Dzieciom

Inspiracją do stworzenia kolejnego dzieła była chłodniejsza temperatura, która jest idealna do picia herbaty z sokiem malinowym. Swój rysunek Stworek Potworek rozpoczął od nakreślenia korali w kształcie wianuszka kulek. W ten sposób uzyskał kształt maliny do którego dodał kępkę listków na górze owocu. Kolejnym krokiem było wypełnienie korali pozostałymi kulkami, a na koniec pokolorowanie obrazka na czerwono i zielono.
Zobacz więcej na temat:  Stworek Potworek lekcja rysunku radio dla dzieci radio bez reklam