Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Dzieci powróciły do szkolnych ławek. Czego obawiają się nauczyciele?

Dziś, 31 maja, placówki oświatowe wznowiły działania stacjonarne. Oznacza to, że po długim oczekiwaniu nauczyciele i uczniowie mogli wrócić do klas i cieszyć się początkiem powrotu do rzeczywistości znanej przed pandemią. Oprócz ogromnych oczekiwań czy nadziei, moment ten może wzbudzić także lęk i niepokój wśród pedagogów, rodziców oraz przede wszystkim dzieci i młodzieży. Na co zatem zwracają uwagę nauczyciele? Jak rodzice i nauczyciele mogą pomóc dziecku w zadbaniu o kondycje fizyczną? I jakie rozwiązanie przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Akademią Wychowania Fizycznego? 
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja radio dla dzieci radio dla rodziców

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców spektakle dla dzieci Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom

Kto wygrał radioodbiornik w konkursie "O czym one mówią?" Znamy zwycięzców

Przedszkole nr 50 w Warszawie jest zwycięzcą cyklicznego konkursu "O czym one mówią? Aby wziąć w nim udział należało posłuchać o czym mówią dzieci, narysować odpowiedź i wysłać ją do redakcji. Placówka, która udziela prawidłowej odpowiedzi ma szansę wygrać radioodbiornik DAB +. Dziś taką nagrodę otrzymuje Przedszkole nr 50 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  O czym one mówią radio dla dzieci radio dla rodziców

Grzyby są roślinami czy nie są? I czy mają wpływ na pogodę?

Grzyby stanowią oddzielną grupę organizmów. Nie mają jak u roślin ani liści, ani korzeni, lecz grzybnie, czyli rozgałęzione i nitkowate strzępki. Dzięki nim drzewa mogą między sobą przesyłać potrzebne związki organiczne, jak np. azot lub fosfor. Kolejnym powodem, dla którego nie można ich dołączyć do królestwa roślin jest inny sposób odżywiania się. Ale to nie wszystko. 
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio dla dzieci radio dla rodziców grzyby

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie radio dla rodziców radio dla dzieci Marcin Perfuński

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca wychowanie radio dla rodziców radio dla dzieci

Poczucie satysfakcji zamiast nagród. Jak to działa?

Nauka konwencjonalna jest praktykowana od pokoleń, w związku z czym jej metody są dobrze znane. Niektórzy jednak dostrzegają w tej edukacji niedoskonałości, jak np. traktowanie wszystkich dzieci w ten sam sposób lub stwarzanie niewystarczającej przestrzeni do poznawania świata. Efektem tego jest poszukiwanie nowych narzędzi, które mogą wspomóc rozwój osób młodszych. Z tego powodu coraz większą popularność zdobywa idea szkoły Montessori, o której w Strefie Rodzica opowiedziała Magdalena Szcześniewska, trenerka wspominanej metody uczenia i wychowania.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie edukacja

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica wychowanie uzależnienia radio dla dzieci radio dla rodziców

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica mózg młodzież dziecko rozwój dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci Mikołaj Foks

Dwujęzyczność zamierzona

Skąd idea uczenia dziecka obcego języka od najmłodszych lat, czy wręcz miesięcy życia, i to nawet wówczas gdy oboje rodzice są Polakami? Czy oprócz oczywistych korzyści z umiejętności posługiwania się kolejnym językiem taka edukacja wpływa na rozwój dziecka? O tym usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica" w cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci wychowanie nowe technologie edukacja języki obce radio dla dzieci radio dla rodziców

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców muzyka klasyczna

Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?

Czas pandemii to okres zmian nie tylko w życiu prywatnym i zawodowym, lecz także w zakresie naszego sposobu żywienia. Okazuje się, że chodzimy po zakupy spożywcze rzadziej, ale kupujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy.  Dodatkowo częściej zaopatrujemy się w różnego rodzaju słodkości. Jeśli dodamy do tego znany już wcześniej problem z niewystarczającą aktywnością fizyczną, zorientujemy się, dlaczego w okresie pandemii wzrasta problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Temat ten został poruszony w "Strefie Rodzica" przez dr n. med. Michała Brzezińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka otyłość diety radio dla dzieci radio dla rodziców