Polskie Radio
Section05
reforma szkolnictwa

ZNP: pracę może stracić około 30 tys. pracowników

„Dyrektorzy przedszkoli, szkół i innych placówek mają prawny obowiązek zapewnić uczniom opiekę” - przypomniało Ministerstwo Edukacji Narodowej w związku z piątkowym ogólnopolskim strajkiem w oświacie. Decyzję o przeprowadzeniu strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty podjął Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego. O postulatach ZNP i założeniach reformy oświaty rozmawiali w Debacie Poranka Krzysztof Baszczyński (Związek Nauczycielstwa Polskiego), Andrzej Sosnowski (mazowiecki wicekurator oświaty) i Wojciech Jaranowski (NSZZ Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej nauczyciel strajki Związek Nauczycielstwa Polskiego reforma szkolnictwa

Protest nauczycieli. Strajk szkolny czy polityczny?

Strajkują nauczyciele w wielu szkołach w całym kraju. ZNP domaga się podwyżki wynagrodzeń o 10 procent i chce zapewnienia, że do 2022 roku utrzymane zostaną miejsca i warunki pracy, a wynagrodzenie nie będzie obniżone. Premier Beata Szydło powiedziała, że choć nauczyciele mają prawo do strajku, to należy pamiętać, że szefostwo związku jest zaangażowane politycznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Wojciech Dąbrowski reforma szkolnictwa strajki szkoła Związek Nauczycielstwa Polskiego

„Tryb nauki ośmioklasowej wydaje się mocno archaiczny”

- Tryb nauki ośmioklasowej wydaje się mocno archaiczny. Wolałbym byśmy skupili się na tym, jaką wiedzę i w jaki sposób podajemy uczniom i na tym, by był to bardziej system kreatywny, a mniej odtworzeniowy – powiedział w programie 24 Pytania poseł Nowoczesnej Piotr Misiło. Gość odniósł się w ten sposób do protestów nauczycieli w związku z reformą edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna reforma szkolnictwa gimnazjum

Reforma systemu edukacji. "Potrzeba chęci i zaufania"

Przez system edukacji przechodzą kolejne pokolenia i w szkole kształtują się przyszli obywatele. Tymczasem kolejne reformy i próby udoskonalenia systemu wcale nie sprawiają, że szkoły stają się lepsze. Rodzice, nauczyciele i wreszcie uczniowie mają tylko wrażenie pogłębiającego się chaosu, a niektórzy nie wahają się porównywać współczesnej szkoły do koszar czy więzienia. O polskiej szkole mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Szyłło, autorka książki "Godzina Wychowawcza. Rozmowy o polskiej szkole".
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja wychowanie KSIĄŻKA reforma szkolnictwa gimnazjum

Będą zmiany na polskich uczelniach. Trwają konsultacje

Ministerstwo Nauki przygotowuje projekt zmian ustawowych w szkolnictwie wyższym. Mimo, że zmiany mają być konsultowane ze środowiskiem akademickim to już wzbudzają kontrowersje. Gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Müller, doradca Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe Jarosław Gowin reforma szkolnictwa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Reforma oświaty. Nauczyciele boją się o swoje płace

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeanalizował założenia do projektu zmieniającego system finansowania oświaty. Zdaniem zawiązkowców nauczyciele nie mają co liczyć na wyższe uposażenie, a wręcz przeciwnie – może się okazać, że ich pensje stopnieją. O tym, czy reforma oświaty przyniesie w szkołach obniżki wynagrodzeń i zwolnienia, mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa gimnazjum szkoła podstawowa Ministerstwo Edukacji Narodowej liceum Związek Nauczycielstwa Polskiego

Zamiast na studia - piąty poziom kwalifikacji zawodowej?

Po liceum, zamiast od razu decydować się na studia licencjackie, czy inżynierskie uczniowie mogliby zapisać się na tak zwany krótki cykl kształcenia, inaczej zwany 5 poziomem kwalifikacji. Taki podział nauki do rodzimego szkolnictwa proponuje wprowadzić Fundacja Rektorów Polskich. O projekcie w rozmowie z prof. Ewą Chmielecką, kierownikiem zakładu polityki edukacyjnej w Szkole Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja szkolnictwo wyższe reforma szkolnictwa

Echa szczytu Unii Europejskiej w Brukseli

Wnioski płynące z unijnego szczytu w Brukseli i wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, a także ciąg dalszy sporu wokół reformy edukacji. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reforma szkolnictwa edukacja Solidarność Donald Tusk Rada Europejska Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska