Polskie Radio
Section05
reforma szkolnictwa

Ekspertki MEN odpowiadają na pytania dotyczące reformy oświaty

Reforma edukacji wejdzie w życie już za 7 miesięcy, a tymczasem, według najnowszych badań CBOS, połowa Polaków nawet nie wie, na czym ta reforma ma polegać. Dlatego Program 1 przez cały dzień zbierał od słuchaczy pytania, na które w specjalnej "Debacie Jedynki" odpowiadały ekspertki z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa POLSKA

"Szczególną rolę ma nauczyciel". Nowa lista lektur

Pieśni i piosenki patriotyczne, fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca - takie m.in. teksty dodano do listy lektur w 8-letniej szkole podstawowej. Na liście są też pozycje, które dotąd nie były w szkołach obowiązkowo omawiane. O nowej liście lektur szkolnych dyskutowali w Debacie Poranka Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), dr Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński) i dr hab. Maciej Urbanowski (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa edukacja Krzysztof Mazur Maciej Urbanowski nauczyciel

Kanon lektur po reformie edukacji. "Nie ma idealnej listy"

Minister edukacji narodowej - Anna Zalewska - podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII. O tym, co powinno być ważne w kanonie lektur mówiła prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa czytelnictwo książki szkoła podstawowa gimnazjum

Premier pisze do podejrzanego o spowodowanie wypadku

Sprawa 21-letniego kierowcy, oskarżonego o spowodowanie wypadku z udziałem kolumny rządowej, prokuratorskie zarzuty dla Mateusza Kijowskiego, lidera Komitetu Obrony Demokracji oraz wypowiedzi Donalda Trumpa, który oczekuje od Rosji zwrotu Krymu Ukrainie. To najważniejsze tematy, które komentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Donald Trump USA Anna Zalewska reforma szkolnictwa Mateusz Kijowski Komitet Obrony Demokracji Krym Ukraina Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna wypadek Oświęcim Beata Szydło

Rząd przyjął plan Mateusza Morawieckiego

Podpisanie przez minister edukacji rozporządzenia dotyczącego podstawy programowej kształcenia ogólnego, przyjęcie przez rząd Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i dymisja doradcy Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. To wydarzenia, które komentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Donald Trump USA Anna Zalewska reforma szkolnictwa Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

"Pozwalamy na to, żeby nauczyciel decydował"

- Tak jak przywróciliśmy wolność rodzicom i oni decydują czy sześcio- czy siedmioletnie dziecko idzie do szkoły, tak samo na innych etapach przywracamy wolność w szkole - mówiła Marzena Machałek (PiS). - To co mi najbardziej przeszkadza w tych podstawach programowych to jest fakt, że one powstały w grzechu pierwotnym - w pośpiechu - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Katarzyna Lubnauer Marzena Machałek reforma szkolnictwa Łukasz Karusta

"Podstawy programowe uczą dyskusji i zachęcają do odwagi"

– Nowa podstawa programowa miała zamysł łączenia nowoczesności z tradycją; pokazywania, że jest Internet, kod językowy, tablice multimedialne, tożsamość, umiejętność dyskutowania i analizowania źródeł – powiedziała minister edukacji narodowej. Anna Zalewska była gościem audycji Adriana Klarenbacha "Rozmowa w PR24". 
Zobacz więcej na temat:  polityka edukacja Anna Zalewska Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa szkoła podstawowa nauczyciel Adrian Klarenbach POLSKA Polskie Radio 24

Absolwenci niedopasowani do rynku pracy

Niedopasowanie kwalifikacji do rynku pracy oraz brak doświadczenia to najczęstsze problemy absolwentów szkół i uczelni, którzy szukają zatrudnienia - podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. MEN podjęło działania, które miały na celu zdiagnozowanie i poprawę jakości kształcenia zawodowego, będzie chciało też rozwinąć doradztwo zawodowe w szkołach, ponieważ młodzi ludzie bardzo często nie potrafią wybrać ścieżki swojej edukacji. O sytuacji absolwentów na rynku pracy oraz o kształceniu zawodowym mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kreft, psycholog i specjalista doradztwa zawodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa praca Ministerstwo Edukacji Narodowej

MEN: rozporządzenie ws. podstawy programowej podpisane

Kolejny etap wdrażania zmian w polskich szkołach zakończony. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Rozporządzenie obejmuje podstawę programową przedszkola, podstawówki, kształcenie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz szkoły branżowe i policealne. O nowej podstawie programowej mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Olechowska, ekspert ds. edukacji z Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska szkoła podstawowa

"Gimnazja były niewypałem, dobrze że znikną"

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Anna Zalewska na konferencji zapowiedziała, że do końca czerwca nauczyciele będą przeszkoleni z wdrażania nowych założeń. Pierwsi nową podstawę programową będą realizowali uczniowie pierwszej, czwartej i siódmej klasy szkoły podstawowej. O reformie edukacji mówił w audycji Punkt Widzenia Jakub Jałowiczor, dziennikarz Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  reforma szkolnictwa edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska szkoła podstawowa