Polskie Radio
Section05

reparacje wojenne

"Trudne do zaakceptowania". Badzio o słowach Sikorskiego nt. reparacji wojennych

- Radosław Sikorski dbając o własną karierę, stara się pokazać w jak najlepszym świetle pewnym kręgom w Niemczech, które na pewno nie są pozbawione wpływów - mówił Paweł Badzio (Gazeta Obywatelska), o wypowiedziach byłego ministra spraw zagranicznych dotyczących kwestii reperacji wojennych dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne pieniądze POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Widać antypolskie nastawienie". Prof. Zbigniew Krysiak o słowach Róży Thun

- Trzeba sprzeciwiać się koncepcjom i pomysłom unijnych liderów dotyczących utworzenia superpaństwa, a najlepszą obroną jak wiadomo jest atak - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak. Gośćmi audycji byli też: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Róża Thun Unia Europejska Europejski Trybunał Sprawiedliwości Niemcy

Reparacje od Niemiec za zniszczenia wojenne. Müller: ten temat jest podnoszony w rozmowach dwustronnych

- Temat reparacji za zniszczenia wojenne jest podnoszony w dwustronnych relacjach polsko-niemieckich. Trzeba znaleźć taki czas i formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski relacje polsko-niemieckie stosunki polsko-niemieckie Niemcy II wojna światowa historia Polski

Reparacje wojenne dla Grecji. Doleśniak-Harczuk: Polska powinna uważnie obserwować te rozmowy

- Mam wrażenie, że my jako Polacy powinniśmy z uwagą obserwować to, jak będą toczyły się rozmowy, jeśli w ogóle do nich dojdzie. Od lat narracja berlińska jest taka, że są to kwestie już dawno załatwione - powiedziała o wniosku Greków o reparacje wojenne ze strony Niemiec Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie wojenne Niemcy Adolf Hitler nazizm pieniądze II Rzeczpospolita ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Reparacje wojenne od Niemiec. Sellin: ta sprawa będzie musiała stanąć na agendzie politycznej

- Polska była najdłużej okupowana, zniszczona, proporcjonalnie do liczby ludności straciliśmy najwięcej ludzi ze wszystkich okupowanych przez Niemcy krajów Europy. Sprawa reparacji wojennych prędzej czy później będzie musiała stanąć na agendzie politycznej - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa historia Polski HISTORIA odszkodowanie Niemcy

"Kwestia pozostaje otwarta, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione". Grecja nie odpuszcza Niemcom ws. reparacji

Tuż przed 80. rocznicą niemieckiego ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne. MSZ poinformowało, że z greckiego punktu widzenia kwestia odszkodowań jest nadal otwarta - podała w poniedziałek agencja dpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Grecja II wojna światowa

"Ta kwota jest kpiną z praworządności". Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych

- To kpina z praworządności, z poszanowania elementarnych praw podstawowych, godności - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", odnosząc się do podanej przez niemieckiego ministra spraw zagranicznych kwoty 2 mld euro rekompensat, jakie Niemcy wypłaciły Polsce za II wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski GOSPODARKA gospodarka polska polityka Arkadiusz Mularczyk Niemcy II wojna światowa

"Mamy moralne prawo się upominać". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

- Polska jest na samym końcu, jeśli chodzi o państwa, które reparacjami niemieckimi zostały "obdarowane" po II wojnie światowej i mamy moralne prawo upominania się o naprawnienie tej niesprawiedliwości. Oczywiście łatwe to nie będzie w sensie politycznym, bo wiadomo, jak wygląda doktryna państwa niemieckiego w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Tadeusz Płużański POLSKA polityka dyplomacja KULTURA II wojna światowa Niemcy

Mularczyk punktuje ambasadora Niemiec ws. reparacji: nie podjął pan żadnych rozmów o odszkodowaniach

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przypomniał, że do dnia dzisiejszego państwo niemieckie wypłaciło niecałe 2 mld euro niektórym obywatelom Polski, w sytuacji, gdy całość odszkodowań niemieckich, jakie zostały wypłacone, to ok. 80 mld euro. Jak zauważył, nie ma drogi sądowej dla żyjących ofiar i do dziś żadna umowa polsko-niemiecka w tym zakresie nie została podpisana. Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven odparł, że stanowisko prawne Niemiec jest znane i nie wydaje mu się, aby miało ono ulec zmianie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Niemcy Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa