Polskie Radio
Section05
rodzicielstwo

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca rodzicielstwo

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka dziecko rodzicielstwo

Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci?

Co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest wiele i każda z nich może być różna. Niemniej jednak, w każdym rodzicielstwie ważną rolę spełnia obdarowanie dziecka zaufaniem. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, przekonanie o tym, że można ufać swojemu dziecku jest niezbędne do tego, by umożliwić mu odkrycie swojego potencjału i możliwości.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Przemoc domowa. Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Od kilkunastu miesięcy można zaobserwować znaczne nasilenie przemocy domowej. Dowodem tego jest 3-krotny wzrost liczby zgłoszeń na Niebieską Linię, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Organizacja ta od 25 lat pomaga osobom, które zostały dotknięte przemocą ze strony najbliższych. Oferuje ona m.in. pomoc telefoniczną oraz poradnię specjalistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica wychowanie rodzicielstwo przemoc

Rodzina podzielona emigracją. „Zanim małżonkowie podejmą decyzję o wyjeździe”

Zanim małżonkowie podejmą decyzję o wyjeździe za pracą jednego z rodziców, warto rozważyć czy sytuacja materialna jest wystarczającą podstawą do tak daleko idącej zmiany w funkcjonowaniu rodziny. Podnoszenie statusu materialnego pozornie jest atrakcyjne ale można stracić zdecydowanie więcej. Bo żadna rzecz ani kwota na koncie nie zastąpi dziecku domu i obecności rodzica.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzice rodzina rodzicielstwo małżeństwo dzieci Małgorzata Frydrych

Rodzicielska bliskość. Na czym polega powrót do korzeni w byciu rodzicem

Na temat funkcjonowania i natury ludzi jest wiele idei. Jedna z nich nosi nazwę kontinuum i mówi o tym, że człowiek przychodzi na świat z wrodzonymi oczekiwaniami, które były kształtowane na przestrzeni dziejów. Dzięki tej koncepcji ponowne uznanie wśród rodziców zyskały chusty oraz nosidła. Co więcej, na przykładzie plemienia Yeguana zauważono, że sposób w jaki wychowuje się dzieci oraz danie im poczucia bliskości wpływa na ich zachowanie w dzieciństwie i późniejszym życiu. Temat ten został omówiony w Strefie Rodzica w rozmowie z Martą Szperlich-Kosmalą, coachem rodzinnym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo rozwój dziecka

Premiera drugiego podcastu Idy Nowakowskiej "Strefa rodzica"

W każdą środę na platformie podcasty.polskieradio.pl pojawiają się premierowe podcasty Idy Nowakowskiej. Tancerka, aktorka i osobowość telewizyjna, a teraz także przyszła mama, przygotowuje dla Polskiego Radia Dzieciom autorskie podcasty "Strefa rodzica", w których rozmawia ze specjalistami rozwiewając niepokoje przyszłych mam. Na bezplatnej platfomie podcasty.polskieradio.pl znaleźć już można drugi odcinek.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo Podcast Strefa rodzica

Problem przemocy wciąż żywy. Jak dziecko może się przed nią bronić?

Chociaż chciałoby się powiedzieć, że przemoc fizyczna i psychiczna jest coraz rzadsza, problem ten wciąż istnieje. Dlatego tak ważne jest, aby o niej głośno mówić, zapobiegać jej oraz wspierać osoby pokrzywdzone, które nie zawsze wiedzą, gdzie szukać pomocy. O tym, jak uświadomić dzieci na temat przemocy i nauczyć je w jaki sposób się przed nią bronić opowiedział gość Strefy Rodzica Katarzyna Skalska, redaktor naczelna jednego z wydawnictw publikujących książki dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo rozwój dziecka

Od poniedziałku dzieci wracają do żłobków i przedszkoli

Od dzisiaj ponownie otwarte są przedszkola i żłobki, które będą pracować w ścisłym reżimie sanitarnym. Zdalna nauka jest przedłużona co najmniej do końca tygodnia. Możliwe będzie też prowadzenie zajęć sportowych w szkołach sportowych, szkołach mistrzostwa sportowego i klasach sportowych w szkołach ogólnodostępnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przedszkole przedszkolak dzieci lockdown obostrzenia szkoła rodzice rodzicielstwo SPORT

Syndrom wypalenia rodzicielskiego. Na czym polega i jak sobie z nim radzić?

Od ponad roku mieszkania pełnią funkcję miejsca pracy, wypoczynku, nauki i wychowywania dzieci. W natłoku obowiązków wielu rodzicom zdarza się zatracić zdrowy balans. U części z nich pojawia się tzw. wypalenie rodzicielskie. Na czym polega syndrom i jak sobie z nim radzić?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA praca zdalna praca mobilna pandemia koronawirus rodzicielstwo Monika Suszek Witold Lazar

Życie w rodzinie z dzieckiem z Zespołem Downa

W marcu obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.  Innymi słowy jest to zespół wad wrodzonych, wynikający z błędnej liczby chromosomów, co skutkuje m.in. niepełnosprawnością intelektualną. Jako że Zespół Downa wciąż objęty jest tematem tabu w niektórych miejscach, gościem audycji była Beata Zipper Malina, terapeuta i pedagog oraz prezes Stowarzyszenia rodzin i przyjaciół osób z Zespołem Downa.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo rozwój dziecka

"Te relacje są zbieżne". ks. Wiktor Szponar o osobach, które przeżyły bliskie doświadczenie śmierci

- Podczas moich badań udało się wyodrębnić stałe elementy bliskiego doświadczenia śmierci. Okazuje się, że niezależnie od tego czy doświadczył go ateista, katolik czy buddysta, wygląda ono bardzo podobnie - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Wiktor Szpona, autor książki pt. "Życie po śmierci - teologiczne śledztwo". W audycji wziął udział również Andrzej Duffek, który doświadczył tego stanu po przeżyciu śmierci klinicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzina wychowanie społeczeństwo rodzicielstwo dzieci chrześcijaństwo

Czy stoicy mają coś do zaproponowania rodzicom XXI wieku?

Seneka, Marek Aureliusz i Epiktet udowadniają, że recepta na stoicki spokój jest zaskakująco prosta. W stresujących sytuacjach – od stłuczki na parkingu przez bolesny zabieg dentystyczny po rozmowę z szefem - naucz się myśleć jak stoik i zobacz, że stoicyzm to nie tylko filozoficzna teoria, ale też świetna codzienna praktyka, która poprawi jakość twojego życia.
Zobacz więcej na temat:  dziecko wychowanie Mikołaj Foks rodzicielstwo rodzice złość u dziecka

"Najprawdopodobniej nie mają wpływu na płodność". Eksperci o szczepionkach mRNA

Wiele młodych kobiet pyta, co będzie z płodnością po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Z tego, co wiemy na 99,9 proc., szczepionka mRNA nie powinna mieć na to wpływu – zapewniła w poniedziałek specjalistka medycyny rodzinnej Anna Krzyszowska-Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie medycyna szczepionka szczepienia pandemia koronawirus COVID-19 macierzyństwo rodzicielstwo NAUKA

Rodzina na walizkach. „Nie ma jak w domu”

„Po 11-tu latach życia w Wielkiej Brytanii zaczęliśmy szukać domu dla naszej rodziny. Oglądaliśmy kolejne budynki ale czegoś mi w nich brakowało” – opowiada Małgorzata Nocny, która wraz z rodziną po blisko 15-tu latach wróciła do Polski. „Ciągle coś nas powstrzymywało przed podjęciem decyzji o kupnie. Ponadto, Londyn stał się dla nas, małżeństwa z dwojgiem dzieci, zwyczajnie za tłoczny, za ciasny. Pędziliśmy lub staliśmy w korkach zamiast spędzać czas ze sobą” - przyznaje Polka.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina na swoim rodzina rodzicielstwo Karta dużej rodziny Wielka Brytania Niemcy POLSKA Małgorzata Frydrych