Polskie Radio
Section05
romantyzm

Strażnicy polskiej tradycji, kultury i niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w 1937 roku: niemal dwie dekady po tym, gdy po 123 latach zaborów odrodziła się Polska. Minęło jednak kolejnych osiem lat i na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku święto zniesiono. Przywrócono je dopiero w okresie transformacji, w 1989 roku. Kto w czasach niebytu i zniewolenia był nośnikiem tego, co polskie?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA tradycja Adam Mickiewicz romantyzm Młoda Polska Solidarność niepodległość społeczeństwo Trójka Monika Małkowska

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański filozofia

Perła północnego Mazowsza. "Lato z Radiem" w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Miejsce idealne dla wszystkich zakochanych.. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze kryje w sobie wiele ciekawych historii związanych przede wszystkim z wybitnym poetą Zygmuntem Krasińskim czy z Napoleonem Bonaparte. W "Lecie z Radiem" razem z Martą Januszewską zwiedziliśmy kompleks pałacowo-zamkowy i opowiedzieliśmy o historii rodu Krasińskich. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Marta Januszewska Roman Czejarek Zygmunt Krasiński Napoleon Bonaparte romantyzm muzeum Ciechanów Lato z Radiem 2020

Józef Ujejski – wybitny badacz literatury i filozofii epoki romantyzmu

Mija 83. rocznica śmierci znanego i lubianego profesora Uniwersytetu Warszawskiego, badacza pięknego okresu polskiej literatury – romantyzmu. Józef Ujejski zmarł 8 lipca 1937 roku w Warszawie. Zasłynął niezwykle przenikliwą monografią o Konradzie Korzeniowskim – wybitnym pisarzu polskiego pochodzenia, publikującym pod pseudonimem Joseph Conrad.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski romantyzm Józef Korzeniowski literatura

Balladyna – romantyczne oblicze zbrodni

Niejeden wielki reżyser nakręciłby prawdziwy hit światowego kina grozy, gdyby tylko miał okazję przeczytać dzieło Juliusza Słowackiego. Balladyna to utwór genialny i odpowiedni dla każdej epoki – może być grany w stylu doby romantyzmu, ale też w nowoczesnych dekoracjach. Takie przedstawienia miały miejsce, choćby w Warszawie, w Teatrze Narodowym, w 1974 roku, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, gdzie na specjalnie zakupionych Hondach jeździli po specjalnie wybudowanej scenie Goplana (nimfa, królowa jeziora Gopło) i jej elfy – Skierka i Chochlik.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR Juliusz Słowacki romantyzm