Polskie Radio
Section05

Sąd Najwyższy

Przesłuchania kandydatów na sędziów SN. Komentarze

- Transparentność powinna być kluczowa. Widzimy tutaj, że tak nie jest - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Karol Gac. Publicysta portalu dorzeczy.pl oceniał przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego i kwestię ich jawności. Naszym gościem była również prof. Anna Łabno z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gac Jakub Kukla Rafał Trzaskowski Patryk Jaki reforma sądownictwa Polskie Radio 24

Rozpoczynają się przesłuchania kandydatów do SN

Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczyna w poniedziałek przesłuchania kandydatów sędziów Sądu Najwyższego. Cztery zespołu prowadzące rozmowy mają się spotkać m.in. z osobami ubiegającymi się o miejsce w Izbie Dyscyplinarnej. Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24: mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, Marek Domagalski z "Rzeczpospolitej", dr Andrzej Anusz, politolog i historyk oraz dr Lech Jańczuk, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa kandydaci reforma sądownictwa Ordo Iuris

Krzysztof Kubów (PiS): nie chcemy żadnego "Polexitu"

Komisja Europejska zrobiła kolejny krok w procedurze naruszenia prawa UE wobec Polski, w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. KE pozostaje na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem unijnzm, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów. - Ten serial reformy polskiego sądownictwa cały czas na arenie międzynarodowej jest podgrzewany – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Krzysztof Kubów, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Adrian Klarenbach Polityka PR24 sądownictwo Komisja Europejska Unia Europejska konstytucja

Sędzia TS: opinie KE nie zdominują polskiej konstytucji

Komisja Europejska w wydanym komunikacie poinformowała, że przeprowadzono "dogłębną analizę odpowiedzi udzielonej przez władze polskie na wezwanie do usunięcia uchybienia przesłane przez Komisję 2 lipca 2018 r. w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym. Odpowiedź władz Polski nie rozwiała wątpliwości prawnych Komisji". - Unia może sobie takie opinie wydawać, ale nie zastąpią one i nie zdominują treści polskiej konstytucji, która odsyła do regulacji ustawowej. Z konstytucji i ustawy wynika praworządność naszego działania – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Piotr Andrzejewski sądownictwo