Polskie Radio
Section05

Sąd Najwyższy

Debata Poranka: Komentatorzy o zmianach w Sądzie Najwyższym

– Z gigantycznym opóźnieniem zmieniamy Sąd Najwyższy, ale trzeba to zrobić – mówił w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz, red. naczelny „Gazety Polskiej”. W Polskim Radiu 24 kolejną propozycję PiS-u, dotyczącą reformy sądownictwa, komentowali również Stanisław Janecki z „wSieci” i Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości PiS Prawo i Sprawiedliwość

"Projekt ustawy o SN nie narusza trójpodziału władzy"

W ocenie I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf, projekt nowej ustawy o SN, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, ma za zadanie "szeroko podporządkować organ ministrowi sprawiedliwości" oraz "wymienić skład SN". – To opinia, pod którą nie mógłbym się podpisać – komentował w Rozmowie PR24 Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości krs sądownictwo

Co czeka Sąd Najwyższy? Jest poselski projekt ustawy

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Politycy PiS uzasadnili, że dokument jest częścią obiecanej przez nich przed wyborami reformy wymiaru sprawiedliwości. Opozycja zapowiedziała, że nie dopuści do przyjęcia projektu i określiła go mianem "próby zamachu stanu". Projekt ustawy skrytykowali też sędziowie Sądu Najwyższego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prawo

Czy ustawa o Sądzie Najwyższym zagraża trójpodziałowi władzy?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Piotr Misiło z Nowoczesnej jest zdania, że ustawa jest jawnym zamachem na konstytucyjny trójpodział władzy, przez który sądy się upolitycznią. Tymczasem Marcin Horała z PiS przekonuje, że dzięki nowym przepisom będzie możliwe samooczyszczenie kompromitującego się środowiska sędziowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech sądownictwo

"Nie widzę reformy sądownictwa w skracaniu kadencji KRS"

Obecne przepisy dotyczące zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok w pięcioosobowym składzie zapadł jednogłośnie. Tym samym Trybunał przychylił się do wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. – Nie podoba mi się ta decyzja. Uważam bowiem, że kadencyjność to pewna świętość – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Kukiz'15 Sejm Beata Szydło premier Prawo i Sprawiedliwość

„Państwo polskie nie sprawdziło się ws. Amber Gold”

- To konkretni ludzie, działający w imieniu polskiego państwa przyzwalali na zbudowanie piramidy finansowej. Nie chciałbym wskazywać palcem konkretnych osób, ale bez wątpienia ci, którzy odpowiadali za nadzór nad firmami transportowymi, sędziowie i prokuratorzy nie dopełnili obowiązków. Mieliśmy do czynienia z rodzajem mafii, która wykorzystywała organy państwowe – powiedział w audycji Debata Dnia Piotr Gabryel, zastępca redaktora naczelnego „Do Rzeczy”. Gościem debaty był też Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Zbigniew Ziobro

Wiceminister: abonament RTV za dwa lata 8 zł od osoby

– Zachęcam, byśmy wspólnie zrzucili się na radio i telewizję – na jak najlepsze programy. Jeśli uda nam się dokonać głębokiej zmiany systemowej, to abonament RTV za dwa lata będzie wynosił 8 zł od osoby – mówił w audycji Jeden na Jednego Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 abonament rtv abonament Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Londyn terroryzm Andrzej Duda