Polskie Radio
Section05
science-fiction

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Stephen King Herbert George Wells José Saramago Daniel Defoe Giovanni Boccaccio Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Jalu Kurek Tomasz Mann Gabriel García Márquez Mary Shelley Margaret Atwood Bram Stoker KSIĄŻKA literatura książki proza poezja epidemia grypy pandemia wirus wirusy choroby zakaźne koronawirus pisarz pisarze i poeci horror science-fiction historia Europy historia Polski HISTORIA bakterie

Miłosz Lodowski: kultura to jedno z najpotężniejszych narzędzi XXI wieku

- Kiedyś wojny wygrywało się na polu bitwy, a dziś wojny są toczone na polu wizerunkowym, przy użyciu środków kulturowych i popkulturowych – powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Pretekstem do rozmowy o znaczeniu kultury jako sposobie promocji, nawet całych narodów i krajów, była premiera „Wiedźmina”, serialu na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo książki science-fiction Andrzej Sapkowski

Jerzy Rzymowski: Sapkowski zaproponował coś nowego na rynku

- Sapkowski czerpał z bardzo wielu źródeł. W Polsce fantasy praktycznie nie istniało. Cały czas byliśmy zakopani w dziedzictwie Lema, w twardej science-fiction, w bardzo poważnym podejściu do fantastyki. Sapkowski zaproponował coś innego, co było nowe i przełomowe szczególnie na polskim rynku - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny magazynu Nowa Fantastyka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo książki science-fiction Andrzej Sapkowski