Polskie Radio
Section05
science-fiction

Współczesne adaptacje teatralne dzieł Stanisława Lema

Wszechświat, rozwój nauki i techniki, rola i zmiana społeczeństwa, a także ludzka natura to tematy, które w swoich dziełach poruszał Stanisław Lem. Jego powieści i opowiadania wielokrotnie wystawiane były w teatrach na całym świecie. W Międzynarodowym Dniu Teatru i w piętnastą rocznicę śmierci pisarza pochyliliśmy się nad współczesnymi adaptacjami teatralnymi jego dzieł.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem spektakl TEATR pisarze i poeci science-fiction Martyna Podolska

Jak Stanisław Lem przewidywał przyszłość?

Za chwilę minie 15 lat, odkąd nie ma z nami Stanisława Lema. Wybitny twórca literatury science fiction, ale i wizjoner, w swoich książkach opisał technologie, o których wtedy nawet nikt nie śnił, a z których dziś korzystamy na co dzień. – Muszę oczywiście dbać o to, by poziom racjonalności tych wszystkich koncepcji był wysoki, możliwie jak najwyższy. Inaczej robi się rodzaj bagna pełnego nonsensu – mówił sam pisarz na antenie Polskiego Radia w 1975 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej KULTURA Józef Niewiarowski Stanisław Lem science-fiction

Nauka i technika w utworach Stanisława Lema

Stanisław Lem zyskał miano pisarza, który przewidział powstanie wielu wynalazków, które już zmieniły i nadal zmieniają nasz świat. Już w 1957 roku w powieści "Obłok Magellana" pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Są to zatem współczesne e-booki i tablety. W tej samej książce można doszukać się także audiobooków. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem technologia science-fiction pisarze i poeci NAUKA technika Dorota Truszczak

"Księga bezimiennej akuszerki". Orbitowski: powrót do męskiego barbarzyństwa jest zbyt jednowymiarowy

- Doceniam pomysł na losy głównej bohaterki. Powieść tak naprawdę jest o efektach pandemii. Mam jednak problem z wizją przedstawionego świata. Powrót do męskiego barbarzyństwa jest zbyt jednowymiarowy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski o powieści Meg Elison "Księga bezimiennej akuszerki". 
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo KULTURA literatura science-fiction

Szymon Kloska: Rok Lema to okazja, by intensywnie wykorzystać siłę jego idei

- Stanisław Lem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików XX wieku i co istotne, wciąż pozostaje jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy. Jego książki ciągle są wznawiane, tłumaczone na inne języki i ciągle świetnie się sprzedają. Lem stale aktywnie inspiruje - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura science-fiction Paweł Siwek Dwójka

"Kepler62" – nadzieja w postapokaliptycznym świecie

"Kepler62" autorstwa Timo Parvela i Bjørn Sortlanda, z ilustracjami Pasi Pitkänena to składająca się z sześciu części seria powieści science fiction dla młodzieży, która stała się wydawniczym hitem, nie tylko w Skandynawii. O bestsellerze, określanym mianem "czytelniczej mieszanki wybuchowej", mówiła autorka polskiego tłumaczenia Iwona Kiuru. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Piotr Łodej KSIĄŻKA science-fiction

Science fiction jazz

Octavia Butler była pierwszą docenianą i nagradzaną afroamerykańską pisarką science fiction. Jej cykl "EarthSeed" pokazuje Amerykę bliskiej przyszłości (akcja rozpoczyna się w roku 2025), postapokaliptyczną, ale niepokojąco bliską tym obrazkom, które już dziś widzimy w wiadomościach. Z bohaterką Lauren Oyą Olaminą, która walczy o przetrwanie, a przy okazji tworzy nowy system religijny.
Zobacz więcej na temat:  Jazz science-fiction Bartek Chaciński