Polskie Radio
Section05
science-fiction

"Miał wyobraźnię absolutną". Herbert George Wells i jego realistyczna fantastyka

– W swojej książce "Świat wyzwolony" Wells opisuje wybuch bomby uranowej, który był takim szokiem na świecie, że powstały organizacje dla ocalenia ludzkości. Pisał to w 1914 roku, a akcję umieścił w 1950. Pomylił się tylko o kilka lat – mówił o Wellsie Antoni Słonimski, który zaprzyjaźnił się z pisarzem podczas pobytu w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Herbert George Wells HISTORIA Anglia Wielka Brytania Londyn KSIĄŻKA książki science-fiction fantastyka

"Fantastyczny Matt Parey" - film o Macieju Parowskim. Rozmowa z reżyserem Bartoszem Paduchem

Produkcja będzie wyświetlana w kinach od 8 września. Film w reżyserii Bartosza Paducha to próba sportretowania biografii i twórczości Macieja Parowskiego oraz fenomenu polskiej literatury science fiction. Dokument ukazuje m.in. możliwości "przenoszenia się" z czarno-białej, peerelowskiej rzeczywistości do barwnego świata fantazji i wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura science-fiction

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski science-fiction proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki Młoda Polska

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm literatura KSIĄŻKA książki science-fiction fantastyka kosmos radio telewizja pociągi technologie historia Polski HISTORIA proza

Reżyser samouk i science fiction z Rzeszowa. Kim jest Łukasz Róg?

- Wydawało mi się to takie proste: masz kamerę, zbierasz ludzi i kręcisz. Dziwiłem się studentom szkół filmowych, że tego nie robią. Później zrozumiałem, że jeśli ktoś spędził jeden dzień na planie, wie, że jest to niemożliwe. Mogę wiec powiedzieć, że uratował mnie brak doświadczenia - śmieje się Łukasz Róg, twórca "No Stars Anymore", który kręci nowy film, "Rage of Stars".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM kino film polski science-fiction Adam Smolarek

Wkrótce zaczyna się Pyrkon – największy festiwal dla fanów szeroko pojętej fantastyki

Pyrkon – to słowo wzbudza rozkoszne drżenie serca u każdego fana szeroko pojętej fantastyki w dowolnych właściwie jej przejawach i wariantach. Organizowany od 1999 roku jest największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. Najnowsza edycja zacznie się w piątek, 16 czerwca, i będzie trwała nieprzerwanie przez trzy dni aż do niedzieli.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fantastyka Poznań Pyrkon FILM serial science-fiction cosplay gry komputerowe Tomasz Miara Trójka

"Strażnicy Galaktyki vol. 3": ostatnia część trylogii. Ale czy to na pewno koniec?

Do kin właśnie wchodzi wielkie widowisko science fiction "Strażnicy Galaktyki vol. 3", sześć lat wyczekiwane domknięcie trylogii Star-Lorda i jego kompanii. Film, który podobnie jak poprzednie dwie części, wyreżyserował James Gunn, należy do V fazy MCU (Marvel Cinematic Universe – Filmowe Uniwersum Marvela). To już 32. produkcja inspirowana komiksami Marvela.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM science-fiction Marvel

Philip K. Dick: uprzejmie donoszę, że Lem nie istnieje

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Ursula K. le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2022 roku mija pięć lat od śmierci tej popularnej amerykańskiej pisarki spod znaku science fiction i fantasy, autorki m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetki.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy science-fiction literatura poezja USA filozofia psychologia HISTORIA

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże