Polskie Radio
Section05
Sejm

"Mafijny system", "Oszczerstwa". Ostra wymiana zdań ws. wiz

Komisja śledcza do spraw afery wizowej zakończyła przesłuchanie Mateusza Morawieckiego. - To są absolutne oszczerstwa – podkreślał były premier w odpowiedzi na uwagę Marka Sowy z KO: "zbudowaliście po prostu mafijny system". - Uchroniliśmy Polskę przed faktyczną falą nielegalnej imigracji, wbrew decyzjom przyjętym przez rząd PO-PSL w 2014 i 2015 r. - zapewniał  Mateusz Morawiecki, odpowiadając na ten komentarz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm komisja śledcza Mateusz Morawiecki Michał Szczerba polityka MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Gorąco w TK, poseł opuścił salę. "Niedopuszczalne, skandaliczne"

Uchwała Sejmu z 6 marca br. o usunięciu skutków kryzysu konstytucyjnego z lat 2015-2023 jest niekonstytucyjna, a jej uwzględnienie przez organy władzy "może powodować odpowiedzialność konstytucyjną i karną" - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS. Podczas rozprawy na sali zawrzało i doszło do ostrej wymiany zdań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo legislacja Trybunał Konstytucyjny sądownictwo Sejm

TYLKO U NAS Zakupy w niedzielę. Znamy nowe ustalenia ws. handlu

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem dotyczącym zakazu handlu w niedzielę - dowiedział się portal PolskieRadio24.pl. Chodzi o przepisy przygotowane przez posłów Polski 2050. Projekt przewiduje, że handel zostanie uwolniony w dwie niedziele w miesiącu, a pracownicy, którzy będą pracować w siódmy dzień tygodnia, otrzymają wyższe wynagrodzenie.
Zobacz więcej na temat:  Sejm handel sklep zakupy handel w niedzielę społeczeństwo POLSKA GOSPODARKA

"50 mld zł na uzbrojenie". Szef MON w Sejmie o bezpieczeństwie Polski

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił w środę w Sejmie informację na temat bezpieczeństwa Polski. Podkreślił potrzebę współdziałania wszystkich sił politycznych na rzecz bezpieczeństwa. Wśród poruszonych zagadnień były rosnące wydatki na obronność kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz Sejm polityka służby i bezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo

TYLKO U NAS Politycy podzieleni ws. nowej komisji. "Trzeba to wyjaśnić"

Premier Donald Tusk wydał zarządzenie w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Decyzję z zadowoleniem przyjęli politycy koalicji rządowej. - W ostatnich latach agenci białoruscy docierali aż do ministra sprawiedliwości. Trzeba to wyjaśnić - mówi Michał Szczerba z KO. Inaczej widzi to opozycja. - Nie wierzę w ich dobrą wolę - mówi o komisji Michał Urbaniak z Konfederacji. 
Zobacz więcej na temat:  Sejm Rosja PiS koalicja obywatelska TYLKO U NAS Białoruś służby specjalne Donald Tusk

Bielan starł się z Gasiuk-Pihowicz. Awantura wokół wyborów

- Afera NCBR to jedna z największych afer PiS, nie ma co do tego wątpliwości, prokuratura prowadzi postępowanie. Skalę zaangażowania polityków PiS i Partii Republikańskiej w ten proceder poznamy dopiero w postępowaniu sądowym - mówiła w Polskim Radiu 24 Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska). - Jeżeli była jakaś afera wokół NCBR, to za waszych rządów - odpowiadał Adam Bielan (Republikanie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kamila Gasiuk-Pihowicz Adam Bielan Sejm wybory do Parlamentu Europejskiego Krajowa Rada Sądownictwa

"Czysta przemoc". Dorota Łoboda o słowach Kai Godek

- To, co powiedziała Kaja Godek w kuluarach po wysłuchaniu, poza salą, jest absolutnie skandaliczne, to transfobia, homofobia. Mam nadzieję, że będzie to wkrótce karane. Przygotowujemy projekt ustawy, który, mam nadzieję, trafi pod obrady Sejmu. Transfobia i homofobia to nie poglądy, to czysta przemoc, tak jak rasizm - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Łoboda (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka aborcja Sejm Dorota Łoboda