Polskie Radio
Section05
serce

TYLKO U NAS "Moje nowe serce bije tak szybko i równo". Lenka czekała 4 lata na przeszczep

- Kiedy poczułam, jak bije moje nowe serduszko, to było najdziwniejsze uczucie w moim życiu. Biło tak szybko, równo. Zupełnie inaczej, niż poprzednie - opowiada Lenka, która od kilku miesięcy żyje z przeszczepionym organem. Dziewczynka cztery lata czekała na ten moment. - Już naprawdę było bardzo źle. Łapałam się na tym, że każdego dnia rano sprawdzałam, czy moja córeczka jeszcze oddycha - wspomina mama 10-latki w reportażu Pawła Kurka pt. "Kamień z serca".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przeszczepy serce dzieci szpital społeczeństwo

Dieta i naturalne metody wspierania pracy nerek

Nerki są jednym z kluczowych organów w naszym organizmie. Przez całe nasze życie całodobowo filtrują krew. Dzięki nim pozbywamy się niechcianych substancji, które znajdują się w naszym układzie krwionośnym, ale też regulują ciśnienie i pełnią wiele innych funkcji, jak chociażby utrzymywanie w ciele witaminy C. Nie tylko działają mechanicznie, ale też wytwarzają hormony. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowe odżywianie zdrowie i dieta Strefa Rodzica serce

Choroby układu krążenia u seniorów. Jak im zapobiegać?

Na przestrzeni lat obraz osoby w podeszłym wieku stopniowo ulegał zmianom. Dzięki rozwojowi medycyny, która poprawia jakość życia i często też życie ratuje, a także za sprawą większej świadomości dotyczącej zdrowego życia, seniorem stajemy się zdecydowanie później, jednak sprawę opieki nad seniorem i zapewnienie mu maksimum komfortu zdrowotnego komplikuje szereg tzw. chorób towarzyszących. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie serce senior Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jak dbać o serce? Rozmowa z kardiologiem w Polskim Radiu Dzieciom

Skok cywilizacyjny, a więc lepsze warunki życia, większy komfort oraz świadomość, dostęp do najnowszych środków przekazu i edukacji, szybszy przepływ informacji, a także znacznie więcej wzorców do naśladowania i zmiana stylu życia – wszystko to ma istotny wpływ na wydłużenie życia. – Medycyna cały czas idzie do przodu. W tej chwili medycyna zmienia rzeczywistość w niesamowity sposób. Największym osiągnięciem ostatnich dwudziestu pięciu lat jest wydłużenie życia Polaków o siedem lat. To jest niebywałe, żeby w ciągu jednego pokolenia tak wydłużyć średni czas życia – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci zdrowie kardiologia serce

Szczęśliwy finał wstrząsającej historii. 5-latek z drutem w sercu uratowany przez lekarzy z Łodzi

Do Kliniki Kardiochirurgii w Łodzi trafił 5-letni chłopiec z drutem w sercu. Okazało się, że mama chłopca kosiła trawę. Kiedy dziecko do niej podbiegło kosiarka natrafiła jakby na kamień, a chłopiec zaczął rozpaczliwie płakać. Trafił do szpitala, gdzie lekarze szybko postawili diagnozę: w jego sercu tkwi drut - opisuje historię Fundacja Rozwoju Kardiologii i Kardiochirurgii Wad Wrodzonych Serca Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi "Mamy serce". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie wypadek dziecko serce szpital Łódź łódzkie regiony

Pierwsze przeszczepy serca u młodych pacjentów w Warszawie

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest drugim ośrodkiem w Polsce, gdzie przeszczepiane są serca u dzieci. - Kiedy obudziłem się po operacji, byłem już uspokojony - mówi szesnastoletni Michał. W ciągu miesiąca od uzyskania akredytacji warszawska placówka wykonała już dwie takie operacje.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Joanna Stankiewicz serce zdrowie dziecka Warszawa Warszawski Uniwersytet Medyczny WUM Mariusz Kuśmierczyk Zbigniew Gaciong Wojciech Lisik

"Bali się i od 2,5 roku nie przychodzili na kontrole". Kardiolog o pacjentach podczas pandemii

Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zgłasza się coraz więcej pacjentów z chorobami kardiologicznymi, które coraz bardziej zagrażają ich życiu. Lekarze mówią wprost, że z tak zaawansowanymi i nieleczonymi schorzeniami mieliśmy do czynienia 30 lat temu. Powód? Pandemia koronawirusa i strach pacjentów przed wizytą w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie serce kardiologia