Polskie Radio
Section05
siemens

Niemiecki rząd wspiera biznes. Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro. Ekonomiści: spółka jest słabo zarządzana

Po trwających kilka tygodni negocjacjach ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną - poinformował portal Tagesschau. "Fakt wspierania Siemens Energy gwarancjami państwowymi - mimo krytycznych głosów ze strony ekonomistów - wynika prawdopodobnie ze znaczenia firmy dla transformacji energetycznej" - komentuje "Handelsblatt".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy energetyka siemens pomoc dofinansowanie

Wstrzymane dostawy gazu do Niemiec. "Bild": Gazprom szuka pretekstu, by ich nie wznawiać

Rosja wstrzymała od 11 lipca przesyłanie gazu rurociągiem Nord Stream 1, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Jego ponowne uruchomienie, zapowiadane pierwotnie na 21 lipca, Gazprom postawił pod dużym znakiem zapytania. Koncern przekazał, że serwisowana w Kanadzie turbina nadal nie dotarła do Rosji. Tymczasem niemiecki rząd uważa, że Gazprom blefuje, by znaleźć pretekst i nie wznawiać dostaw gazu do Niemiec - napisano na łamach niemieckiego "Bilda".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy sankcje sankcje Unii Europejskiej energetyka gaz ziemny gaz Gazprom siemens wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Dania ostatnią nadzieją na zatrzymanie Nord Stream 2?

- Dania nadal nie wydała zgody na prowadzenie rur tego gazociągu po swoich wodach terytorialnych, swojej wyłącznej strefie ekonomicznej a nawet zażądała trzeciego wariantu ułożenia Nord Stream 2. To może wydłużyć jego budowę nawet o trzy lata. Ostateczne losy zostały jednak dawno przypieczętowane i Nord Stream 2 powstanie - mówił na antenie radiowej Jedynki Jakub Wiech (energetyka24.com). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA siemens Rosja Krym

Grzegorz Należyty z Siemensa o sposobach walki ze smogiem

Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy jednym z tematów, który często pojawia się w panelach dyskusyjnych jest szeroko rozumiana walka ze smogiem. Członek zarządu firmy Siemens w Polsce, odpowiedzialny za branżę energetyczną, Grzegorz Należyty wyjaśnił na jakich obszarach powinny skupić się władze miast i mieszkańcy, aby skutecznie zredukować zanieczyszczenie powietrza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA siemens smog zanieczyszczenie ekologia Forum Ekonomiczne w Krynicy