Polskie Radio
Section05
średniowiecze

Czarne karty Kościoła: mamy do czynienia z wiedzą potoczną

Dla współczesnych Polaków to wręcz oczywistość. Krucjaty, inkwizycje, antysemityzm - można mnożyć słowa będące synonimami tego, czego katolicy powinni się wstydzić. Na ile jest to prawda, a na ile jest to wytwór antykatolickiej propagandy - o tym rozmawiał w programie Życie z duszą Filip Memches oraz jego gość, historyk UW Paweł Skibiński.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Kościół Kościół i kultura średniowiecze społeczeństwo religia propaganda

Homo nobilis i Homo militians - wzorce osobowe w średniowiecznej i sarmackiej Polsce

– Wzorce osobowe są tak stare, jak stara jest ludzkość. Warto je badać, bo są jednocześnie system wartości, a to właśnie na podstawie norm i zasad ocenia się znaczenie społeczeństwa – powiedziała prof. Urszula Świderska–Włodarczyk, znawczyni historii czasów nowożytnych. W audycji „Wszystko jest Historią” rozmowa na temat wzorców osobowych w średniowiecznej i sarmackiej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki rycerstwo Grunwald rycerz Rzeczpospolita średniowiecze

Żywa tradycja i śpiew średniowieczny zespołu Jerycho

- Z moich badań źródeł wynika, że śpiew średniowieczny był bardzo różnorodny. To nie były anielski śpiewy, tylko często był on bardzo mocno, a nawet brutalny. Trudno jest odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie ten śpiew brzmiał, ale warto zapoznać się z wizją zespołu Jerycho, która czerpie z koncepcji muzykologicznych Marcela Peresa. Nasze brzmienie odwołuje się do tradycji, którą poznałem na polskiej wsi, czyli śpiewania głosem otwartym, pełnym – mówił w audycji Rozpruwacz Kulturalny Bartosz Izbicki muzykolog, dyrygent, lider zespołu Jerycho.
Zobacz więcej na temat:  religia śpiew średniowiecze chrześcijaństwo muzyka tradycyjna

Zawisza Czarny - między legendą a prawdą

Jakim człowiekiem był legendarny Zawisza herbu Sulima? Czy rzeczywiście ucieleśniał wszelkie cnoty? Matejko uwiecznił go na obrazie "Bitwa po Grunwaldem", Sienkiewicz osadził jego postać w "Krzyżakach", pisał o nim również Wyspiański w "Weselu". Ma swoje ulice, pomniki, drużyny harcerskie, jego imię nosi jacht ZHP. A jaki był naprawdę?
Zobacz więcej na temat:  Zawisza_Czarny bitwa pod grunwaldem średniowiecze historia Polski HISTORIA Roman Czejarek