Polskie Radio
Section05
średniowiecze

Najstarsza polska moneta

100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
Zobacz więcej na temat:  Mieszko I Bolesław Chrobry pieniądze średniowiecze Katarzyna Kobylecka NAUKA odkrycia i ciekawostki

Ciemna legenda królowej Bony

Zmysł do interesów, umiejętność pomnażania majątku, a także zdolność zawiadywania ludźmi. Polska królowa Bona Sforza była wyjątkową kobietą, która jako pierwsza w tak zdecydowany sposób wtrącała się do polityki, budżetu i gospodarki państwa. Czy poza tym na jej koncie są rozmaite niecne uczynki? Czy odpowiada za otrucie Barbary Radziwiłłówny?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ludzie historia Polski HISTORIA średniowiecze Bona Sforza Włochy

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Mazowsze archeologia HISTORIA Justyna Piernik zamek Polska Akademia Nauk KULTURA