X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
stalinizm

Białoruś: protest przeciwko otwarciu lokalu w pobliżu grobów

Białoruscy działacze obywatelscy dyżurują przed budynkiem nowej restauracji w pobliżu uroczyska w Kuropatach w Mińsku, słynnego miejsca kaźni ofiar represji stalinowskich. Nie chcą dopuścić do otwarcia tam „miejsca rozrywki”. - Ta restauracja nie powinna zostać otwarta – powiedział jeden z inicjatorów protestu Paweł Siewiaryniec, współprzewodniczący opozycyjnej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś stalinizm pamięć komunizm II wojna światowa Raport Białoruś

Twórcy w cieniu Stalina, czyli o życiu artystycznym w ZSRR

Przez Stalina byli nazywani inżynierami dusz. Traktował ich jako narzędzia do utrwalania we własnym narodzie sowieckiego wzoru ludzkiego życia. Jednak nawet pisarze, w kraju rządzonym przez krwawego dyktatora, nie mogli czuć się bezpiecznie. Piotr Kitrasiewicz, w swojej książce „Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne”, opowiedział o życiu literackim i artystycznym w państwie, w którym nikt nie mógł być pewnym kolejnego dnia. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Józef Stalin stalinizm kino literatura FILM

„Wolność jest kuloodporna”. Książka o pracach ekshumacyjnych na „Łączce”

- Na Łączce dzieje się coś bardzo ważnego w polskiej historii, coś wielopłaszczyznowego, coś, co nas dotychczas przerastało – powiedział w audycji "Życie z duszą, czy bez" Jarosław Wróblewski, dziennikarz, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, autor książki „Wolność jest kuloodporna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Filip Memches stalinizm Krzysztof Szwagrzyk IPN Łączka

"WSW kreowała kariery w Wojsku Ludowym"

- Informacja wojskowa to byli niesamowici bandyci, ale w latach 50. po śmierci Stalina zaczynali się trochę wycofywać. Na czele wojska stał sowiecki marszałek Rokossowski, który wydał zakaz bicia przesłuchiwanych. Agenci zaczęli się obawiać o własne bezpieczeństwo, wiedzieli, że zostaną kiedyś rozliczeni z tortur. Gdy do władzy doszedł Gomułka zmieniony został szyld – w styczniu 1957 roku Główny Zarząd Informacji i struktury terenowe przeszły z informacji do Wojskowej Służby Wewnętrznej, które było wojskową bezpieką – mówił w audycji Kulisy Spraw historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia PRL komunizm stalinizm Lech Kowalski wojsko służba bezpieczeństwa

"Szczątki Pileckiego zostaną zidentyfikowane. Wierzymy w to"

70 lat temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. – Ten wyrok nie zapadł na sali sądowej, a w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Krzysztof Szwagrzyk IPN stalinizm historia Polski

Pamięć o Wyklętych – nie tylko 1 marca

1 marca w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślali w Rozmowie PR24 Radosław Hołodniuk ze stowarzyszenia „Mohort Pamięci”, Janusz Waliś z fundacji „Łączka” i Paweł Szopa z fundacji „Red is Bad”, początek marca to jedynie apogeum różnego rodzaju akcji, prowadzonych przez organizacje w ciągu całego roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Apel Pamięci. Politycy uczcili Żołnierzy Niezłomnych

„Przez 25 lat już wolnej Polski dochodziło do pomieszania pojęć - za ludzi honoru uważani byli ci, którzy byli zdrajcami. Dopiero dzisiaj symbolicznie zerwaliśmy ich generalskie epolety” – powiedział podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier Mateusz Morawiecki. O Żołnierzach Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 historyk Leszek Rysak (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dlaczego historia Żołnierzy Wyklętych była przemilczana?

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Rozmowie PR24 – prof. Jan Żaryn, historyk i senator PiS, a także ks. Stanisław Małkowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL – mówili m.in. o tym, dlaczego dopiero w ostatnich latach Niezłomnym przywracana jest należna im pamięć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stalinizm Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych. Głosy historyków

– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL społeczeństwo stalinizm historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent do Niezłomnych: dziękujemy za wolną Polskę

Dziękujemy za wolną Polskę - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stalinizm PRL Żołnierze Wyklęci

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych. Głosy historyków

– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL społeczeństwo stalinizm historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych