Polskie Radio
Section05

Stanisław Grzesiuk

Justyna Jary i Alegancka Kapela. Z fasonem o nowej Warszawie

Czy folk to jedynie pieśni wiejskie? Stanowczo nie! Folk miejski to bogaty nurt muzyczny o silnych korzeniach w kulturze polskiej, ba! europejskiej, a wręcz światowej. Od wielu lat kontynuujemy muzyczne tradycje Warszawy. Podążając ścieżką wielkiego stołecznego barda - Stanisława Grzesiuka, wyśpiewujemy dawne oraz współczesne autorskie ballady celebrujące lokalność. Nie stronimy od charakterystycznego dla nurtu ballad podwórzowych humoru.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Magdalena Tejchma Warszawa Stefan Wiechecki Leopold Tyrmand Justyna Jary

"Apaszem Stasiek był...". Skąd wziął się uliczny folklor II RP?

"Apaszem Stasiek był w krąg znały go ulice. W spelunkach tam, gdzie podłe życie wre". A może "U Grubego Jozka, przy ulycy gnojnej, zebrał się ferajny kwiat"? W "Odrodzona-nieznana" mówimy o tym, skąd naprawdę wziął się uliczny folklor, czyli jak zawodowi muzycy dali repertuar podwórkowym orkiestrom.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski historia Polski II RP muzyka uliczna Michał Pieńkowski Łukasz Garlicki Alex Kłoś Stanisław Wielanek

Bard Czerniakowa, więzień obozów koncentracyjnych. Reportaż o życiu Stanisława Grzesiuka [POSŁUCHAJ]

Stanisław Grzesiuk przyszedł na świat w Małkowie na Lubelszczyźnie, dokąd jego rodzice wyjechali po zajęciu Warszawy przez Niemców podczas I wojny światowej. Bard Czerniakowa poza byciem pieśniarzem, był też autorem autobiograficznej trylogii: "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia". Był popularyzatorem przedwojennego folkloru czerniakowskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu o Stanisławie Grzesiuku "Docenić życie". 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska Alicja Grembowicz reportaż reportaż w Jedynce

"Doceniać życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej o Stanisławie Grzesiuku, bardzie warszawskiej ulicy

Stanisław Grzesiuk przyszedł na świat w Małkowie na Lubelszczyźnie, dokąd jego rodzice wyjechali po zajęciu Warszawy przez Niemców podczas I wojny światowej. Bard Czerniakowa poza byciem pieśniarzem, był też autorem autobiograficznej trylogii: "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia". Był popularyzatorem przedwojennego folkloru czerniakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska Alicja Grembowicz reportaż

Stanisław Grzesiuk. Twórczość warszawiaka z Czerniakowa

- On nie miał żadnego planu na to, że najpierw napisze książkę o obozie, a jak się okaże, że to hit, to będzie pisał dalej. To było całkowicie spontaniczne. Dziadek chyba do końca nie wierzył, że ta książka będzie wydana, a jej sukces ogromnie go zaskoczył - opowiadała w "Rozmowach po zmroku" Izabela Laszuk, wnuczka Stanisława Grzesiuka.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA