Polskie Radio
Section05
Stanisław Grzesiuk

Bard Czerniakowa, więzień obozów koncentracyjnych. Reportaż o życiu Stanisława Grzesiuka [POSŁUCHAJ]

Stanisław Grzesiuk przyszedł na świat w Małkowie na Lubelszczyźnie, dokąd jego rodzice wyjechali po zajęciu Warszawy przez Niemców podczas I wojny światowej. Bard Czerniakowa poza byciem pieśniarzem, był też autorem autobiograficznej trylogii: "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia". Był popularyzatorem przedwojennego folkloru czerniakowskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu o Stanisławie Grzesiuku "Docenić życie". 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska Stanisław Grzesiuk Alicja Grembowicz reportaż reportaż w Jedynce

"Doceniać życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej o Stanisławie Grzesiuku, bardzie warszawskiej ulicy

Stanisław Grzesiuk przyszedł na świat w Małkowie na Lubelszczyźnie, dokąd jego rodzice wyjechali po zajęciu Warszawy przez Niemców podczas I wojny światowej. Bard Czerniakowa poza byciem pieśniarzem, był też autorem autobiograficznej trylogii: "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia". Był popularyzatorem przedwojennego folkloru czerniakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska Stanisław Grzesiuk Alicja Grembowicz reportaż

Stanisław Grzesiuk. Kręte losy barda stolicy. Posłuchaj jego głosu

- Nawet jeśli Grzesiuk podkolorowywał swój obraz, to w taki sposób, który pogłębiał pewne jego cechy charakteru, nie starał się ich zatuszować - podkreślała filolog prof. Ewa Głębicka na antenie Polskiego Radia. - Prowadził życie i odpowiedzialne, i pełne fantazji, i radosne, i smutne.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk II wojna światowa Warszawa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Dachau literatura

Stanisław Grzesiuk. Twórczość warszawiaka z Czerniakowa

- On nie miał żadnego planu na to, że najpierw napisze książkę o obozie, a jak się okaże, że to hit, to będzie pisał dalej. To było całkowicie spontaniczne. Dziadek chyba do końca nie wierzył, że ta książka będzie wydana, a jej sukces ogromnie go zaskoczył - opowiadała w "Rozmowach po zmroku" Izabela Laszuk, wnuczka Stanisława Grzesiuka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk Warszawa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA