Polskie Radio
Section05
starożytność

"Widzę rzeczy cudowne...". 100 lat temu dokonano niezwykłego odkrycia

Dokładnie sto lat temu - 4 listopada 1922 - dokonano bodaj najsłynniejszego odkrycia archeologicznego. Brytyjski badacz Howard Carter odnalazł schody prowadzące do nienaruszonego grobowca faraona Tutanchamona. Nie chciał jednak wejść do wnętrza bez udziału sponsora wykopalisk - nieobecnego wówczas w Dolinie Królów - lorda George'a Carnarvona.
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka

Inskrypcje z Banganarti. Prof. Łajtar z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród nich znalazł się prof. Adam Łajtar – papirolog i epigrafik z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny). 
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka Afryka Sudan Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Pasjonujący świat archeologii prof. Piotra Dyczka

W czasach szkolnych chciał być astronomem. Niewiele brakowało, by został dziennikarzem radiowym, bo przez jakiś czas z powodzeniem prowadził audycje w Polskim Radiu. Ostatecznie, pasją jego życia została archeologia. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra", był prof. Piotr Dyczek z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  archeologia Piotr Dyczek Katarzyna Kobylecka Bułgaria starożytność Rzym

Retoryka i perswazja. Sztuka dobrego mówienia

Starożytni nauczyciele, mówcy i filozofowie spisali zasady retoryki, która obecnie dostarcza wiedzy stosowanej między innymi w reklamie i marketingu. Obecność tej dziedziny nauki we współczesnej rzeczywistości rynkowej to zjawisko społecznie powszechne, służące komunikacji. W jaki sposób korzystamy ze spuścizny antycznej Platona czy Arystotelesa?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST starożytność filozofia marketing reklama starożytna Grecja średniowiecze

Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Choć prawdopodobieństwa łączymy dziś przede wszystkim ze statystyką i matematyką, to termin ten sięga także obszaru mniej wymiernego – wiary, zaufania, przesądów czy przekonań. W serii Monografie FNP ukazała się praca, która poświęcona jest temu drugiemu rodzajowi prawdopodobieństwa. Jej autor - dr. hab. Marek Hermann - był gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej starożytność Katarzyna Kobylecka Dwójka

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches starożytność Rzym

Najsłynniejsze bitwy sierpnia. "Dla Polaków szczególna jest Bitwa Warszawska"

Sierpień - jego łacińska nazwa to Augustus. Miesiąc słynnego cesarza, twórcy pryncypatu, nazwany według niektórych sierpniem od okresu żniw, był świadkiem przełomowych wydarzeń o wielkim znaczeniu historycznym. Na przykład 2 sierpnia 216 r. p.n.e. kartagiński wódz Hannibal, jeden z najlepszych dowódców antycznego świata, rozgromił rzymskie legiony w bitwie pod Kannami, po czym stanął u bram Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  Hannibal starożytność bitwa warszawska dywizjon 303 Rzym historia Polski

Co polscy naukowcy odkryli w brzuchu "mumii niewiasty"? Historia pewnej pomyłki

Opublikowane w ubiegłym roku doniesienia badaczy o szczątkach płodu odkrytych w brzuchu mumii, należącej do Uniwersytetu Warszawskiego, okazały się nieprawdą. Według najnowszych badań wynika, że to, co naukowcy wzięli za szczątki nienarodzonego dziecka, jest zawiniątkiem umieszczonym w ciele kobiety. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Egipt starożytność odkrycia i ciekawostki Warszawa Uniwersytet Warszawski Muzeum Narodowe w Warszawie