Polskie Radio
Section05

videoOnly

"Tango" w operze. "Mrożek jest bardzo muzyczny"

- Jeżeli mamy tak wybitną sztukę, graną na całym świecie, to trzeba ją wzmacniać jeszcze przez takie pomysły jak opera - mówił Maciej Wojtyszko, reżyser operowej adaptacji najsłynniejszego dramatu Sławomira Mrożka. Światowa prapremiera spektaklu odbędzie się 8 grudnia w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek opera tango literatura Maciej Wojtyszko Warszawska Opera Kameralna KULTURA MUZYKA Paweł Siwek

Niespodzianka w miejskiej dżungli [WIDEO]

Cykl "Polskieradio.pl na końcu świata" tym razem prosto z Sao Paulo. To największa aglomeracja w Ameryce Południowej - mieszka tu około 25 milionów ludzi. Wielkie miasto skrywa jednak... wielkie niespodzianki. Pośród betonowych wieżowców i przeszklonych drapaczy chmur można bowiem znaleźć niewielki biały domek. Do kogo należał i jaka jest jego historia? Opowiada o tym Adriana Andrzejewska.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia polskieradio.pl PolskieRadio.pl na końcu świata podróże TYLKO U NAS

Jan Szyszko o rekonstrukcji rządu: wszystko jest możliwe

– Jeżeli nastąpi zmiana i kolejny, ewentualny rząd będzie miał lepsze notowania, to będzie bardzo dobrze – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jan Szyszko. Minister środowiska w Polskim Radiu 24 odniósł się do medialnych spekulacji dotyczących zmian w rządzie. Według doniesień Rzeczpospolitej i RMF FM, Beatę Szydło na stanowisku premiera ma zastąpić jej dotychczasowy zastępca, Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Jan Szyszko ministerstwo środowiska premier Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło

"Mamy dwa bardzo ważne pytania do prezydent Warszawy"

Komisja weryfikacyjna w poniedziałek zajmowała się sprawą reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Jednym z beneficjentów decyzji zwrotowej był Andrzej Waltz, mąż prezydent Warszawy. Gośćmi Rozmowy PR24 byli Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni) i członkowie komisji – Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Paweł Rabiej (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna dzika reprywatyzacja Warszawa reprywatyzacja Adam Andruszkiewicz Paweł Rabiej Adrian Klarenbach

"Nie rezygnujemy z udziału w pracach nad prawem wyborczym"

- Nie było naszą intencją całkowite wycofanie się w udziału w procesie legislacyjnym. Uznaliśmy, że skoro podczas posiedzenia sejmowej komisji nie było możliwości, żeby przedstawić nasze merytoryczne stanowisko, to wycofujemy się z udziału w pracach na tym etapie - powiedział w "Sygnałach dnia" Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Zobacz więcej na temat:  ordynacja wyborcza Wojciech Hermeliński Państwowa Komisja Wyborcza POLSKA

Zwierzęta w cyrku. "Ten słoń nie tańczy, on ma stereotypię"

- Widziałam, jak w cyrku wszyscy byli zachwyceni tańczącymi słoniami. Były to dwa słonie, z których jeden miał taką stereotypię, że w zasadzie nie przestawał się kiwać. Na tym etapie nie da się tego wyleczyć. Wszyscy się cieszyli, że ten słoń tańczy, natomiast ja nie mogłam na to patrzeć - mówi Agnieszka Czujjkowska, weterynarz z warszawskiego ZOO. Z Kolei zdaniem pełnomocniczki branży cyrkowej występujące na arenie zwierzęta się nie męczą. - Jest dobrze w polskich cyrkach - oponuje Renata Wójtiuk-Janusz. Kto ma rację w tym sporze? Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu.
Zobacz więcej na temat:  cyrk ustawa słoń prawo Krzysztof Czabański TYLKO U NAS

"Zgadzamy się co do celu, różnią nas metody"

- Poprawki PiS-u do prezydenckiego projektu reformy sądownictwa nie były spiskiem. Kalendarz prac nad ustawami był uzgodniony z prezydentem. Jak rozumiem, nie ze wszystkich zapowiedzi większości sejmowej prezydent był zadowolony. Zgadamy się co do celu z panem prezydentem, różnią nas metody dojścia do niego. W tej sprawie toczy się spór, ale to coś normalnego w politycej – powiedział w audycji 24 Pytania wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Andrzej Duda Prawo i Sprawiedliwość