Polskie Radio
Section05
wojna 2024

Raport: tylko połowa ukraińskich dzieci mieszkających w Polsce chodzi do szkoły

W Polsce przebywa około 300 tys. ukraińskich dzieci. Ponad połowa (53 proc.) z nich jest poza systemem szkolnym. Nie wiadomo, co dzieje się ze 150 tys. uczniów i uczennic z Ukrainy - wynika z raportu "Uczniowie uchodźcy w polskim systemie edukacji. Co mówią nowe dane?" autorstwa Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci młodzież uczniowie szkoła edukacja szkoła podstawowa liceum społeczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy migracja

Duchowny potępił wojnę. W czwartek stanie przed cerkiewnym sądem w Moskwie

Dziś w Moskwie przed cerkiewnym sądem ma stanąć duchowny prawosławny, który potępił agresję Rosji na Ukrainę. Jak napisał portal Meduza, Aleksiej Umiński już raz został ukarany za antywojenne wypowiedzi, a teraz odmówił czytania modlitwy o "zwycięstwie świętej Rusi". Patriarcha moskiewski Cyryl od początku popiera rosyjską agresję na Ukrainę i propagandowo wspiera kremlowski reżim. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Moskwa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024

Obrona powietrzna Ukrainy będzie nadal wzmacniana. Jednoznaczna deklaracja NATO

Sojusznicy w NATO zadeklarowali dalsze wzmacnianie obrony powietrznej Ukrainy. Kijów może liczyć nie tylko na pomoc wojskową, ale też gospodarczą i humanitarną. Tak głosi oświadczenie opublikowane po spotkaniu w Brukseli Rady NATO-Ukraina na poziomie ambasadorów. Zostało ono zwołane na wniosek władz w Kijowie w reakcji na zmasowane ataki Rosji na infrastrukturę i ludność cywilną.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina NATO wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja Bruksela Beata Płomecka

Prace nad pakietem finansowym dla Ukrainy. Jest zielone światło ambasadorów UE

Jest zielone światło ambasadorów unijnych krajów dla dalszych prac nad pakietem finansowym dla Ukrainy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Na razie wstępne porozumienie dotyczy przyszłych warunków wypłaty pieniędzy dla Kijowa i dla rozpoczęcia negocjacji z Europarlamentem w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ukraina Rosja ŚWIAT Europa Beata Płomecka wojna na Ukrainie wojna 2024 GOSPODARKA

Ofensywa w obwodzie charkowskim? ISW: Moskwa nie jest obecnie zdolna do jej przeprowadzenia

W Rosji pojawiły się w ostatnich dniach wezwania do przeprowadzenia ofensywy w obwodzie charkowskim na Ukrainie w celu utworzenia tam tzw. strefy buforowej o szerokości do 15 km; taka operacja miałaby służyć "odepchnięciu" ukraińskich sił od granicy z obwodem biełgorodzkim w Rosji - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 serwis wschodni Rosja

Populacja Rosji szybko się kurczy. Ze 140 milionów może spaść do 70

Rosja zacznie się wyludniać. Do takich wniosków doszli niezależni socjologowie, analizujący sytuację demograficzną w Federacji Rosyjskiej. W ich ocenie, w długiej perspektywie, rosyjskie społeczeństwo może skurczyć się o połowę. Socjologowie biorą pod uwagę obecne i prognozowane straty na froncie oraz emigrację polityczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja ludność Europa demografia wojna na Ukrainie wojna 2024

Szczyt Unii na temat wsparcia dla Ukrainy. 1 lutego zapadnie decyzja, co dalej z 50 mld euro

Premier Belgii, kierującej pracami Unii, rozpoczął konsultacje w sprawie wsparcia finansowego dla Ukrainy. W ramach przygotowań do szczytu, który odbędzie się 1 lutego, Alexander De Croo rozmawiał we wtorek z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Wołodymyr Zełenski Olaf Scholz wojna na Ukrainie wojna 2024 Beata Płomecka GOSPODARKA