Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Ukraina bliżej Niemiec. Kanclerz Scholz obiecał prezydentowi Zełenskiemu wsparcie w wojnie przeciwko Rosji

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas spotkania w Nowym Jorku ponownie obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wsparcie w wojnie obronnej przeciwko Rosji. Obaj politycy, którzy uczestniczą w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zostali także uhonorowani nagrodą za zasługi dla współpracy międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Ukraina Wołodymyr Zełenski Olaf Scholz Europa

"Ukraina popełnia ogromny błąd". Szydło: wydaje się, że prezydent Zełenski fokusuje się na Niemcy

Była premier, europoseł PiS Beata Szydło krytycznie odniosła się działań polityków zza wschodniej granicy. - Ukraina popełnia ogromny błąd. Wydaje się, że przynajmniej część rządu ukraińskiego i niestety wygląda na to, że także sam prezydent Wołodymyr Zełenski, zaczyna się fokusować na Niemcy i politykę prowadzoną przeciwko Polsce - oceniła w wywiadzie dla Interii.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Wołodymyr Zełenski Ukraina Rosja Niemcy ŚWIAT Europa

Zełenski spotkał się z Scholzem. Prezydent Ukrainy dziękuje Niemcom za pomoc wojskową

Dziękuję władzom Niemiec za przekazaną nam pomoc wojskową, zwłaszcza środki obrony powietrznej. Wzmocnienie tego komponentu naszych sił zbrojnych jest szczególnie ważne w kontekście obrony infrastruktury cywilnej w obliczu nadchodzącej zimy - oznajmił w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z kanclerzem RFN Olafem Scholzem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone ONZ Wołodymyr Zełenski Olaf Scholz Niemcy wojna 2023 Ukraina

Rosjanie uderzają w cywilów. Zmasowane ataki rakietowe w nocy, są zabici i ranni

Siły rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W mieście Czerkasy zostało rannych pięć osób, a w Kijowie trzy trafiły do szpitala. Władze obwodu kijowskiego podały, że nad miastem i w okolicy zestrzelono 20 rosyjskich obiektów. Były to między innymi pociski manewrujące typu Ch-101/555. Dokładne informacje mają zostać podane później. Rosyjska armia ostrzelała w nocy także Chersoń. Tam zginęły co najmniej dwie osoby, są też ranni.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zbrodnie wojenne ŚWIAT Ameryka Ukraina

Antony Blinken o działaniach Putina: jeden człowiek nie może decydować o naszej przyszłości

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Rosja atakuje podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych a Ukraina ich broni. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wspieranie Ukrainy - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Antony Blinken ONZ Rosja zbrodnie wojenne ŚWIAT Ameryka

Rada Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent: Rosja zdyskredytowała się, potrzebny jest specjalny trybunał

Przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, prezydent Andrzej Duda przypominał zbrodnie, jakich Federacja Rosyjska dopuściła się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na Ukrainie. Wskazał, że tym postępowaniem Moskwa wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej, i wezwał do stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi czyny Kremla z ostatniego czasu.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Rosja wojna 2023 prezydent Ameryka ŚWIAT Rada Bezpieczeństwa ONZ

Premier Morawiecki odpowiada Zełenskiemu. "Nie grajcie na nutach, które podchwytują ruskie trolle"

- Przestrzegamy stronę ukraińską przed graniem na nutach, które podchwytują od razu ruskie trolle. Ci wszyscy prowokatorzy cieszą się z tego, że między naszymi krajami jest zasiane ziarno niezgody - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News, pytany o słowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Ukraina Rosja polityka Wołodymyr Zełenski