Polskie Radio
Section05
wychowanie

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo

Wychowanie. Czy nastał jego koniec?

Wychowanie to anachronizm, wychowanie opiera się na strukturach władzy, wychowanie jest przemocą, wychowanie kładzie nacisk na posłuszeństwo, wychowanie jest bezosobowe i służy tylko dorosłym, wychowanie zdejmuje odpowiedzialność z rodziców, wychowanie ogranicza potencjał, wychowanie równa wszystkich, wychowanie osłabia, wychowanie ma lobby, dzieci nie mają – to dziesięć tez na temat wychowania, o których mowa w książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś. Koniec wychowania" autorstwa Kathariny Saalfrank.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie rodzice

Coraz mniej mówimy sobie "dzień dobry". Przyczyną nie tylko brak manier

"Dzień dobry" – te dwa proste słowa towarzyszą nam od zawsze, gdy mijamy sąsiadów, wchodzimy do sklepu czy do urzędu. Chociaż, jak zauważają eksperci, towarzyszą coraz rzadziej. Dlaczego wymówienie tego prostego z pozoru powitania stało się tak trudne? Czy to oznacza, że jako społeczeństwo stajemy się mniej uprzejmi?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Karol Gnat Trójka powitanie powitania wychowanie

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie radio bez reklam

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki w trudnym okresie

Sezon egzaminacyjny tuż-tuż. Przed ósmoklasistami i maturzystami bardzo duże wyzwania, o których słyszą od dłuższego czasu. Egzaminy swoich dzieci przeżywają także rodzice. Jak stworzyć w atmosferę, która będzie sprzyjała poczuciu, że dziecko ma w swoich rodzicach podporę? Na to i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Antosiewicz, edukatorka rodziców, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno", a także mama trójki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców egzamin ósmoklasisty szkoła wychowanie

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie rodzice rozwój dziecka

Jak wojna na Ukrainie wpływa na nastrój nasz i naszych dzieci?

Polacy angażują się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Uchodźcy wojenni staja się mieszkańcami naszych domów. Wojna wzmaga potrzebę połączenia sił, dlatego w pomoc angażuje się również Kościół. Całej sytuacji przyglądają się także dzieci. Jak rozmawiać z najmłodszymi o emocjach związanych z wojną?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc uchodźcy dzieci wychowanie

Ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich

W 1817 roku powstał Instytut Głuchoniemych w Warszawie. Jego założycielem był ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich. Siedzibą instytutu był Pałac Kazimierzowski w Warszawie, kiedyś gmach Szkoły Rycerskiej, a obecnie siedziba rektoratu na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego. Ksiądz Falkowski urodził się w 29 kwietnia 1775 Budlewie w okolicach Bielska Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja wychowanie młodzież dzieci słuch szkoła

Ważna wystawa przed warszawską Kordegardą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i ich podopiecznych w nazistowskim obozie zagłady Treblinka. Kilka dni temu obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Te dwie rocznice łączą się i są upamiętnione w nowej wystawie przed warszawską galerią Kordegarda "Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej"
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Janusz Korczak Stefania Wilczyńska dzieci opieka nad dzieckiem wychowanie Żydzi Katarzyna Cygler Trójka

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca wychowanie

Problemy psychiczne nastolatków. Młodzi wychodzą z inicjatywą

Powstaje coraz więcej inicjatyw, w których to właśnie młodzież bierze sprawy w swoje ręce, często za sprawą mediów społecznościowych. Niektóre z nich z powodzeniem działają od kilku lat, a za każdą z nich stoi specjalista z tytułem naukowym służącym radą, wsparciem i odpowiednią pomocą. Do takich inicjatyw należą "Nastoletni azyl, Idź pobiegaj" i "Solve the problems". O tym, na czym polegają działania poszczególnych organizacji, opowiedzieli w Strefie Rodzica ich członkowie.
Zobacz więcej na temat:  młodzież wychowanie radio dla rodziców psychologia dziecięca psychologia

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców

Jaką rolę odgrywa ojciec w wychowaniu dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny najnowszy podcast Idy Nowakowskiej poświęcony macierzyństwu. Autorka podcastu to znana osobowość telewizyjna, tancerka i aktorka, i jednocześnie mama, która w swoich audycjach rozmawia ze specjalistami o sprawach nurtujących młodych rodziców. W najnowszym odcinku usłyszymy rozmowę z  Michałem Zawadką - pisarzem, mówcą i trenerem na temat roli jaką ojciec pełni w życiu dziecka. Czy i dlaczego warto angażować tatę w opiekę nad maleństwem od pierwszych dni jego życia? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo wychowanie Ida Nowakowska

Każdy mózg jest inny! O neuroróżnorodności

Dysleksja, ADHD, zespół Tourette'a, spektrum autyzmu – to zaburzenia, z którymi zmaga się mnóstwo dzieci i dorosłych. Z jednej strony utrudniają im życie, ale z drugiej stwarzają przed nimi wiele ciekawych możliwości i czynią ich jedynymi w swoim rodzaju. Czym jest neuroróżnorodność? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozmowa dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk autyzm mózg psychologia pomoc edukacja wychowanie adhd dzieciństwo

Rodzicielska pewność siebie. Jak rozmawiać z dzieckiem o tym co najważniejsze?

Dzieci mogą czuć się zagubione w świecie, w którym przyszło im funkcjonować. Podobnie jak my, nasze pociechy są narażone na trudne informacje, z którymi nie zawsze jest im łatwo się mierzyć. Wskazówkami na temat tego, jak prawidłowo rozmawiać z dzieckiem na wszelakie tematy podzielił się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marek Michalak, autor książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Perfuński Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica emocje wychowanie rodzicielstwo psychologia

Jak rozmawiać z dziećmi o tym, co dzieje się na Ukrainie?

Od wczoraj dzieci w całej Polsce pytają swoich rodziców o wydarzenia na Ukrainie. Nie potrafią do końca zrozumieć tego, co widzą na ekranach komputerów i telewizorów. Jak w mądry sposób rozmawiać z dziećmi o tym, co dzieje się właśnie teraz u naszych wschodnich sąsiadów? Na to pytanie odpowiedziała Barbara Chuchacz, psycholog kliniczny młodzieży i psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Ukraina Ukraina Rosja Władimir Putin dzieci wychowanie psychologia