Polskie Radio
Section05
zbrodnie wojenne

Kolejny wpis ambasadora Izraela. "Żal, smutek i kondolencje"

"Izrael wielokrotnie wyrażał nasz głęboki żal, smutek i kondolencje z powodu tragicznej utraty życia przez pracowników World Central Kitchen" - napisał w środę w mediach społecznościowych ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne, odnosząc się do ataku armii izraelskiej na konwój humanitarny w Strefie Gazy, wskutego którego zginęło siedmiu wolontariuszy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stosunki polsko-żydowskie Izrael Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy wolontariat zbrodnie wojenne dyplomacja polityka

Zatrważające nagranie z Kijowa. Przedszkolaki uciekają z krzykiem przed rosyjskim atakiem rakietowym

Co najmniej trzy głośne eksplozje słychać było w poniedziałek przed południem w stolicy Ukrainy, Kijowie. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono kilka sekund później. Ucierpiały co najmniej cztery osoby. Doszczętnie zniszczony został budynek Kijowskiej Akademii Sztuki Dekoracyjno- Użytkowej i Designu. W sieci pojawiają się nagrania, na których widać przedszkolaki uciekające w przerażeniu do schronu.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie wojenne Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Kijów

Potężny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Celem ponad 150 rakiet i dronów - infrastruktura krytyczna

Ponad 15 uderzeń rakiet w Charkowie, który pozbawiony został prądu, 12 w Zaporożu, gdzie pociski trafiły w zaporę elektrowni na Dnieprze oraz uszkodzenia innych obiektów energetycznych w kraju – to podsumowanie ataków na Ukrainę, przeprowadzonych przez Rosję ostatniej nocy i w piątek rano.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zbrodnie wojenne infrastruktura krytyczna Ukraina wojna na Ukrainie

Badania potwierdzają, że w niemieckim obozie w Buchenwaldzie wykonywano przedmioty z ludzkiej skóry

Historyczni rewizjoniści poddają w wątpliwość fakt posiadania przez SS w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie przedmiotów wykonanych z ludzkiej skóry. Dlatego fundacja tego miejsca pamięci zleciła zbadanie niektórych z tamtejszych eksponatów – opisuje portal dziennika "Welt", podkreślając, że wyniki najnowszych analiz potwierdziły skalę pogardy nazistowskich oprawców dla człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy nazizm II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne

Zbrodnie nazistów. Badania potwierdziły szokującą prawdę

Portal dziennika "Welt" opisuje, że "historyczni rewizjoniści poddają w wątpliwość fakt posiadania przez SS w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie przedmiotów wykonanych z ludzkiej skóry. Dlatego fundacja tego miejsca pamięci zleciła zbadanie niektórych z tamtejszych eksponatów". Portal podkreśla jednocześnie, że wyniki najnowszych analiz potwierdziły skalę pogardy nazistowskich oprawców dla człowieka.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie wojenne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy ŚWIAT Europa

Dwa lata temu Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu. Zginęło co najmniej 300 cywilów, w tym dzieci

W drugą rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu Wołodymyr Zełenski napisał, że świat musi pamiętać o wszystkim, co Rosja zrobiła Ukrainie i jej mieszkańcom. Podczas oblężenia miasta rosyjskie wojsko atakowało budynki, w których chronili się cywile. W teatr trafiła bomba lotnicza. Zginęło tam co najmniej 300 cywilów.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne Rosja Mariupol

Generał "Nil" incognito na Uralu. 79 lat temu pierwszy raz aresztowano Augusta Fieldorfa

7 marca 1945 roku NKWD zatrzymało Walentego Gdanickiego, urzędnika kolejowego. Niewielka liczba dolarów i trochę kawy wystarczyło, żeby postawić mu zarzut spekulacji. Wyrok: zsyłka na Ural. Sowieci nie wiedzieli, że nazwisko Gdanickiego było tylko przykrywką i że schwytali wówczas jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi w Polsce, dowódcę organizacji "Nie" - Augusta Emila Fieldorfa.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf Warszawa Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Armia Krajowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

Proces kata warszawskiego getta Jürgena Stroopa. "On niczego nie żałował"

- Stroop na sali rozpraw zachowywał bardzo hardo, prawie że arogancko. Kompletnie lekceważył zarzuty i dowody mu prezentowane. Był bardzo opanowany, robił wrażenie nie człowieka, a automatu - wspominał w audycji Polskiego Radia Jerzy Nowakowski, obrońca z urzędu w procesie Jürgena Stroopa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jürgen Stroop II wojna światowa PRL III Rzesza zbrodnie wojenne sąd