Polskie Radio
Section05
zbrodnie wojenne

Zatrważające nagranie z Kijowa. Przedszkolaki uciekają z krzykiem przed rosyjskim atakiem rakietowym

Co najmniej trzy głośne eksplozje słychać było w poniedziałek przed południem w stolicy Ukrainy, Kijowie. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono kilka sekund później. Ucierpiały co najmniej cztery osoby. Doszczętnie zniszczony został budynek Kijowskiej Akademii Sztuki Dekoracyjno- Użytkowej i Designu. W sieci pojawiają się nagrania, na których widać przedszkolaki uciekające w przerażeniu do schronu.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie wojenne Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Kijów

Potężny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Celem ponad 150 rakiet i dronów - infrastruktura krytyczna

Ponad 15 uderzeń rakiet w Charkowie, który pozbawiony został prądu, 12 w Zaporożu, gdzie pociski trafiły w zaporę elektrowni na Dnieprze oraz uszkodzenia innych obiektów energetycznych w kraju – to podsumowanie ataków na Ukrainę, przeprowadzonych przez Rosję ostatniej nocy i w piątek rano.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zbrodnie wojenne infrastruktura krytyczna Ukraina wojna na Ukrainie

Badania potwierdzają, że w niemieckim obozie w Buchenwaldzie wykonywano przedmioty z ludzkiej skóry

Historyczni rewizjoniści poddają w wątpliwość fakt posiadania przez SS w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie przedmiotów wykonanych z ludzkiej skóry. Dlatego fundacja tego miejsca pamięci zleciła zbadanie niektórych z tamtejszych eksponatów – opisuje portal dziennika "Welt", podkreślając, że wyniki najnowszych analiz potwierdziły skalę pogardy nazistowskich oprawców dla człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy nazizm II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne

Zbrodnie nazistów. Badania potwierdziły szokującą prawdę

Portal dziennika "Welt" opisuje, że "historyczni rewizjoniści poddają w wątpliwość fakt posiadania przez SS w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie przedmiotów wykonanych z ludzkiej skóry. Dlatego fundacja tego miejsca pamięci zleciła zbadanie niektórych z tamtejszych eksponatów". Portal podkreśla jednocześnie, że wyniki najnowszych analiz potwierdziły skalę pogardy nazistowskich oprawców dla człowieka.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie wojenne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy ŚWIAT Europa

Dwa lata temu Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu. Zginęło co najmniej 300 cywilów, w tym dzieci

W drugą rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu Wołodymyr Zełenski napisał, że świat musi pamiętać o wszystkim, co Rosja zrobiła Ukrainie i jej mieszkańcom. Podczas oblężenia miasta rosyjskie wojsko atakowało budynki, w których chronili się cywile. W teatr trafiła bomba lotnicza. Zginęło tam co najmniej 300 cywilów.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne Rosja Mariupol

Generał "Nil" incognito na Uralu. 79 lat temu pierwszy raz aresztowano Augusta Fieldorfa

7 marca 1945 roku NKWD zatrzymało Walentego Gdanickiego, urzędnika kolejowego. Niewielka liczba dolarów i trochę kawy wystarczyło, żeby postawić mu zarzut spekulacji. Wyrok: zsyłka na Ural. Sowieci nie wiedzieli, że nazwisko Gdanickiego było tylko przykrywką i że schwytali wówczas jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi w Polsce, dowódcę organizacji "Nie" - Augusta Emila Fieldorfa.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf Warszawa Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Armia Krajowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

Proces kata warszawskiego getta Jürgena Stroopa. "On niczego nie żałował"

- Stroop na sali rozpraw zachowywał bardzo hardo, prawie że arogancko. Kompletnie lekceważył zarzuty i dowody mu prezentowane. Był bardzo opanowany, robił wrażenie nie człowieka, a automatu - wspominał w audycji Polskiego Radia Jerzy Nowakowski, obrońca z urzędu w procesie Jürgena Stroopa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jürgen Stroop II wojna światowa PRL III Rzesza zbrodnie wojenne sąd

Franz Stangl. Niemiecki diabeł schwytany przez "łowcę nazistów"

28 lutego 1967 roku został aresztowany Franz Stangl, komendant niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince i Sobiborze. Jeden z największych zbrodniarzy wojennych przez blisko dwadzieścia lat ukrywał się w Brazylii. Udało się go zatrzymać dzięki zaangażowaniu słynnego "łowcy nazistów" - Szymona Wiesenthala. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA nazizm III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne II wojna światowa