Polskie Radio
Section05
zbrodnie wojenne

Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Europarlament chce utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego

Parlament Europejski domaga się utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie domagając się postawienia przed sądem nie tylko dowódców wojskowych i żołnierzy, ale też liderów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Rosja Ukraina wojna 2022 Parlament Europejski zbrodnie wojenne

Przerażające statystyki dot. dzieci na Ukrainie. Mnóstwo zostało zabitych lub rannych w wyniku wojny

231 dzieci zginęło w wyniku rosyjskiej agresji. Ponad 400 zostało rannych. Takie są informacje podane przez ukraińską prokuraturę generalną. Ranne dzieci leczone są m.in. w kijowskim dziecięcym szpitalu Ochmatdyt. Największej tego typu placówce na Ukrainie. Polskie Radio włączyło się w pomoc szpitalowi.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie dzieci serwis wschodni Rosja zbrodnie wojenne ŚWIAT Europa

Ukraińskie siły zbrojne zaatakowały rosyjski okręt. "Dostał baty w rejonie Wyspy Węży"

Na Morzu Czarnym płonie rosyjski okręt zaopatrzenia marynarki wojennej "Wsiewołod Bobrow". Jednostka znajduje się nieopodal Wyspy Węży. Jak informuje Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego, pożar na okręcie, to rezultat uderzenia ukraińskich wojsk. Na razie nie są znane bliższe szczegóły zdarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ŚWIAT Europa zbrodnie wojenne ludobójstwo wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

Wiceszef MSZ: ambasador Rosji swoimi prowokacjami wystawia świadectwo państwu, które reprezentuje

"Jakie państwo, taki ambasador" - tymi słowami wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk skomentował działalność szefa rosyjskiej misji dyplomatycznej w Polsce Siergieja Andriejewa. Podkreślił, że dyplomata swoim zachowaniem wystawia świadectwo swojej ojczyźnie, a także że jest podwładnym Kremla, a zatem wykonuje wytyczne, które otrzymuje z Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Rosja zbrodnie wojenne

PR24 Jerzy Rohoziński: otwiera się ogromna szansa przed rozliczeniem nierozliczonego systemu sowieckiego

- Centrum im. Rafała Lemkina jest młodą i świeżą komórką, która powstała w Instytucie Pileckiego w odpowiedzi na brutalną agresję Rosji na Ukrainę. Ponieważ Rosja zrzuciła maskę i trzeba dokonywać prawdziwych ewolucji, żeby tego nie widzieć, to historycznie też otwiera się ogromna szansa przed rozliczeniem nierozliczonego systemu sowieckiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jerzy Rohoziński z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pileckiego centrum danych zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Związek Sowiecki ŚWIAT Europa

USA uznają Rosję za sponsora terroryzmu? Amerykanista: to kraj zbójecki, który nie przynosi światu dobra

- Rosja jest krajem zbójeckim, w związku z czym ustawienie go w tej linii niekoniecznie musi dziwić. Rezolucja przyczyni się m.in. do olbrzymich problemów dla obywateli Federacji Rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Grzegorz Górski, omawiając kwestię uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Rosja zbrodnie wojenne Władimir Putin konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 terroryzm Związek Sowiecki

"Osłabią narrację o sowieckim wyzwoleniu Europy". Brytyjski historyk o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

Zbrodnie na Ukrainie dokonywane przez rosyjskich żołnierzy od początku agresji mogą i prawdopodobnie przyczynią się do osłabienia narracji o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowo-Wschodniej, narracji wciąż obecnej w zachodniej historiografii - twierdzi brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 zbrodnie wojenne zbrodnie sowieckie Wielka Brytania HISTORIA II wojna światowa

Litewski Sejm: Rosjanie popełniają ludobójstwo, wspierają i stosują terroryzm

Litewski Sejm jednogłośnie przyjął rezolucję, w której uznał Rosję za państwo dopuszczające się terroryzmu i wspierające terroryzm. Wojnę, prowadzoną przez Rosjan na Ukrainie, parlament uznał za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Na Litwie przebywa dzisiaj wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Litwa Rosja wojna 2022 serwis wschodni zbrodnie wojenne

Prezydent Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Melak: takie działania są potrzebne

- Państwo powinno się starać, aby szczątki zamordowanych Polaków, które leżą w nieludzkiej ziemi, trafiły do Polski. I tu - choć bezimienne - powinny być czczone, aby każda koronowana głowa, każdy premier, król - tak jak przed grobem nieznanego żołnierza - składał hołd - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Katyń zbrodnia katyńska II wojna światowa zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

Postawa papieża Franciszka wobec wojny na Ukrainie. Lech Miodek: zachował się jak człowiek naiwny

- W pewnym sensie papieża obciąża "patriotyzm argentyński". Argentyna jest antyamerykańska (…). Papież daje także do zrozumienia, że widzi pewne braki i niedociągnięcia, które nie służyły relacjom międzynarodowym - mówił w Polskim Radiu 24 Lech Miodek, były dyplomata w krajach Ameryki Południowej (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 zbrodnie wojenne papież Franciszek Kościół katolicki

Prof. Marciniak: wolny świat widzi w Rosji spadkobiercę ideologii nazistowskiej

- Putin obiecywał Rosjanom wielkość, w co oni uwierzyli z różnych powodów. Dziś rodzi się dysonans poznawczy, dlaczego, skoro jesteśmy wielcy, mamy być biedni. Putin im to objaśnia, mówiąc, że to złe siły w tym przeszkadzają - powiedział w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Marciniak, były ambasador RP w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 zbrodnie wojenne zbrodnie sowieckie Michał Rachoń

Akcja "Stop Russia now". Robert Gontarz: musimy przypominać, że na Ukrainie dzieje się tragedia

- Trudno powiedzieć, że pozycja Putina wewnątrz Rosji jest osłabiona, ma większe poparcie społeczne niż jeszcze niedawno. Podczas swojego przemówienia może powiedzieć absolutnie wszystko, ogłosić, że Ukraina została niemal pokonana. Rosjanie uwierzą praktycznie we wszystko - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Gontarz (PiS). W dyskusji wziął udział również Kazimierz Kleina (PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 zbrodnie wojenne zbrodnie sowieckie Mirosław Skowron