Polskie Radio
Section05
zbrodnie wojenne

Ukraina: zakończono śledztwo ws. zniszczenia "Mriji". Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakończyła śledztwo w sprawie zniszczenia samolotu "Mrija", podejrzanym grozi do 15 lat więzienia. SBU zebrała bezsporne dowody winy byłych urzędników Przedsiębiorstwa Państwowego Antonow, których niezgodne z prawem działania doprowadziły do ​​czasowego zajęcia przez Rosjan strategicznie ważnego lotniska w Hostomlu i zniszczenia samolotu AN-225 "Mrija". Śledczy Służby zakończyli postępowanie przygotowawcze i skierowali akt oskarżenia do sądu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne sabotaż

Polacy z Ukrainy nie tracą wiary w zwycięstwo. Polka z Odessy: miasto nie może się poddać, bo go nie będzie

Skutki trwającej wojny ciągle są odczuwane przez mieszkańców południowej części Ukrainy. W Odessie przebywają Polacy, którzy udzielają pomocy swoim rodakom oraz żołnierzom walczącym na froncie. Związek Polaków na Ukrainie imienia Adama Mickiewicza jest jedną z organizacji nadal aktywnie działających w tym mieście.
Zobacz więcej na temat:  Odessa wojna na Ukrainie Ukraina Rosja zbrodnie wojenne

RELACJA Z BRUKSELI Trwają prace nad 13. pakietem sankcji UE wobec Rosji. Węgry nie poparły propozycji KE

Tylko Węgry nie wyraziły dziś poparcia dla 13. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w Brukseli. Projekt najnowszych restrykcji trafi teraz na posiedzenie ministrów spraw zagranicznych 27 państw w poniedziałek. Natomiast próbę jego zatwierdzenia podejmą ponownie ambasadorowie w środę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Rosja wojna 2024 wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne

MSZ publikuje oświadczenie prostujące kłamstwa Putina w wywiadzie Carlsona

Hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki zawarły pakt przeciwko Polsce i zgodnie współpracowały do 1941 roku; na Ukrainie nie ma baz NATO, a sama Ukraina powstała dzięki woli Ukraińców - przypomina polskie MSZ w oświadczeniu w sprawie kłamstw Władimira Putina w wywiadzie dla Tuckera Carlsona.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Władimir Putin Rosja wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne

"W Mariupolu na każdym kroku czyhała śmierć". Świadek wydarzeń o piekle rosyjskich zbrodni

W Mariupolu na każdym kroku czyhała śmierć ze strony Rosjan - tak wydarzenia sprzed niemal 2 lat w rozmowie z Polskim Radiem opisuje ukraiński uchodźca Dmytro Kułyk. Human Right Watch opublikowała raport dotyczący rosyjskich zbrodni w czasie oblężenia i rosyjskich ostrzałów miasta nad Morzem Azowskim. Raport dotyczy m.in. skali zniszczeń i liczby ofiar cywilnych.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Mariupol zbrodnie wojenne Rosja

"Każda historia jest pełna bólu". Raport Human Rights Watch nt. zbrodni Rosjan w Mariupolu

Organizacja pozarządowa Human Rights Watch opublikowała dziś raport dotyczący zniszczeń i zbrodni wojennych, jakich dopuścili się Rosjanie w Mariupolu. Raport powstał na podstawie kilkuset wywiadów z uchodźcami, w jego tworzeniu wykorzystano też ponad 850 fotografii i materiałów wideo, a także zdjęcia satelitarne.
Zobacz więcej na temat:  Mariupol wojna na Ukrainie wojna 2024 zbrodnie wojenne Rosja ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS Świadectwo dramatu Mariupola. Raport Human Rights Watch pokazuje, czym jest "ruski mir"

Organizacja pozarządowa zajmująca się prawami człowieka Human Rights Watch opublikowała raport dotyczący oblężenia, zajęcia oraz zbrodni wojennych dokonanych przez Rosjan w Mariupolu. Z opracowania wyłania się wstrząsający obraz miasta będącego strategicznym celem brutalnych ataków, dramatyczne warunki humanitarne w czasie bombardowań i ogromna skala zniszczeń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja zbrodnie wojenne Human Rights Watch

TYLKO U NAS "Apokalipsa, widok ciał to codzienność". Rosja przyniosła do Mariupola zniszczenie i śmierć

"Ciała na ulicach. Wszystko wokół spalone i czarne. Płakaliśmy. Naszego miasta już nie ma" - to wspomnienie ewakuowanej mieszkanki Mariupola. Zniszczeniom dokonanym przez Rosję w tym mieście i rosyjskim próbom wymazywania ukraińskiej tożsamości Mariupola poświęcony jest najnowszy raport Human Rights Watch.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Mariupol wojna 2024 serwis wschodni zbrodnie wojenne

Rosja wywozi ukraińskie dzieci. Były prezydent Łotwy: to polityka jak nazistowskich Niemiec

- Rosja chce zabrać ukraińskie dzieci, by nie mogły być już częścią ukraińskiego narodu, chce je zrusyfikować i włączyć do narodu rosyjskiego. To część wojny ideologicznej - ocenił były prezydent Łotwy Egils Levits. Porównał też decyzje Putina do polityki nazistowskich Niemiec na okupowanych terytoriach, zwłaszcza Polski, gdy do Niemiec zabierano polskie dzieci, by poddać je germanizacji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zbrodnie wojenne Ukraina wojna na Ukrainie