Polskie Radio
Section05
zimna wojna

Szpiedzy KGB, którzy zmienili oblicze "zimnej wojny"

23 sierpnia minęło 10 lat od śmierci Jurija Nosenki, jednego z najważniejszych szpiegów XX wieku, który zmienił oblicze "zimnej wojny". – Rzekoma dezercja Nosenki i jego przejście na stronę Amerykanów doprowadziło do zmiany myślenia o kontrwywiadzie – mówił w audycji "Kulisy spraw” "dr Dominik Smyrgała z Akademii Sztuki Wojennej, kierownik studiów podyplomowych Historia Służb Specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  szpieg CIA KGB zimna wojna USA ZSRR

Tomasz Kot: poznałem zachodni styl pracy nad filmem

Ogromna liczba powtórzeń scen i wiele dni zdjęciowych - to styl pracy reżysera "Zimnej  wojny" Pawła Pawlikowskiego. - Miałem dwa pytania: jak to jest z taką ilością dubli i jak to jest, kiedy jest odpowiedni czas i budżet. To były stricte zachodnie warunki pracy - tak Tomasz Kot mówił o pracy nad nagrodzonym w Cannes filmem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jacek Wakar Tomasz Kot FILM KULTURA kino zimna wojna film polski Paweł Pawlikowski

Przez ponad dekadę był szpiegiem KGB w Ameryce

"W głębokiej konspiracji" to opowieść o młodym, ambitnym agencie z Niemiec Wschodnich, który pod koniec lat 70. przedostał się do USA. Tam, jako Jack Barsky, przez 10 kolejnych lat pracował w konspiracji, realizując tajne operacje w czasie zimnej wojny. W Polskim Radiu 24 niezwykła historia, dziś już obywatela USA, który zdekonspirowany rozpoczął współpracę z FBI.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KGB Berlin Wschodni NRD szpieg zimna wojna służby specjalne Stany Zjednoczone USA FBI

Cyberbezpieczeństwo: czy w internecie trwa zimna wojna?

Wielka ława przysięgłych w USA postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz 3 rosyjskie podmioty ws. ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 roku. W ostatnich dniach koordynator amerykańskich służb wywiadowczych Dan Coats oświadczył także, że Rosja kontynuuje w cyberprzestrzeni ataki na Stany Zjednoczone. Czy zimna wojna trwa na nowo, ale w cyberprzestrzeni? Na to pytanie odpowiadali w audycji 24 Poziom Grzegorz Małecki z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego i Andrzej Kozłowski z serwisu Cyberdefence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA cyberbezpieczeństwo Rosja bezpieczeństwo w sieci zimna wojna wybory prezydenckie w USA Grzegorz Małecki Andrzej Kozłowski media społecznościowe

"John le Carré jest kronikarzem tajnej strony zimnej wojny"

– W działalności służb specjalnych mało kto przejmuje się przypadkowymi ofiarami. Widać to w powieściach Johna le Carré – powiedział Piotr Gociek, dziennikarz Radiowej Jedynki. W najnowszej odsłonie audycji „Stacja Deszyfrująca” rozmowa o jednym z najwybitniejszych pisarzy z gatunku literatury szpiegowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby specjalne zimna wojna literatura książki szpieg Sebastian Rybarczyk