Czy Europa porozumie się w sprawie imigrantów?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 18:00
– Tak jak w wielu innych kwestiach, także w kontekście imigrantów mamy Europę dwóch prędkości – mówił w "Pulsie świata" publicysta Agaton Koziński.
Audio
  • Czy Europa ma szansę porozumieć się w sprawie imigrantów? (Puls świata/Dwójka)
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas szczytu Unii Europejskiej w BrukseliFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

W Brukseli rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej, a tuż przed nim odbyło się spotkanie 11 przywódców, którzy zgodzili się na to, by przyjąć imigrantów pochodzących z Turcji. Zdaniem Martina Schulza nie jest to wyraz podziału wewnątrz wspólnoty, lecz braku jej przygotowania do solidarnego rozwiązania problemu.

Agaton Koziński mówił w Dwójce m.in. o tym, na czym polega brak porozumienia w Unii Europejskiej, a także zwrócił uwagę, że w dyskusjach o napływie imigrantów nie dotyka się właściwie samego sedna problemu, jakim jest postawa Niemiec i jej "klasyczna euronaiwność".

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Agaton Koziński (dziennikarz, publicysta)

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Milion Afrykańczyków patrzy na Europę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 19:12
- Nie da się ludzi odciąć od marzeń. Nie da się im wybić z głowy prób zmiany swojego położenia – mówił afrykanista Jędrzej Czerep, komentując pierwsze ustalenia polityków zebranych na maltańskim szczycie ws. kryzysu migracyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wsparcie Turcji rozwiąże kryzys uchodźczy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:20
Na Malcie zakończyły się dwa szczyty w sprawie uchodźców - jeden unijny, drugi europejsko-afrykański. Liderzy państw Europy dyskutowali o tym, jak poradzić sobie z kryzysem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE nie przetrwa bez szczelnych granic?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 19:18
- W mojej ocenie ataki w Paryżu skończą myślenie o kryzysie imigracyjnym jako problemie humanitarnym, a uruchomią myślenie w kategoriach problemu bezpieczeństwa - mówił w Dwójce dr Przemysław Biskup.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko integracji. Przybysze z kolonii idą na dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 10:00
Większość ludzi odpowiedzialnych za niedawne zamachy we Francji to osoby z europejskim obywatelstwem. Jak to się dzieje, że przystępują do Państwa Islamskiego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa Schengen tylko dla przyjmujących uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 19:02
W 10. rocznicę swoich rządów Angela Merkel ogłosiła warunki działania strefy Schengen, które ściśle wiążą się z solidarnym podziałem uciekinierów z Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdystan woła o pomoc. Czy świat odpowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 18:00
– W naszym kraju na pięć i pół miliona Kurdów przypada prawie dwa miliony uchodźców – mówił Ziyad Raoof, przedstawiciel rządu irackiego Kurdystanu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy uda się zatrzymać falę uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 18:00
– Trudno mówić o jej zatrzymaniu, na pewno jednak powinniśmy myśleć, w jaki sposób ją kontrolować – mówił Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel - "Człowiek Roku" w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 19:38
- Dzisiaj nikt w niemieckiej chadecji poważnie nie mówi, że można byłoby ją zastąpić. A to przecież normalna: gdy przywództwo znajduje się w kryzysie, zaczyna się dyskusja na ten temat. Istnieje jednak lęk przed skutkami odejścia kanclerz Angeli Merkel - mówił w Dwójce Janusz Reiter.
rozwiń zwiń