Polskie Radio
Section05
Azja

Kandydat na szefa sił USA na Pacyfiku: trzeba pilnie wprowadzić zdolności odstraszania Chin

- Pekin będzie miał zdolność do inwazji na Tajwan "znacznie wcześniej", niż sugerują obecne prognozy – uważa admirał John Aquilino, nominowany przez prezydenta USA Joe Bidena do kierowania amerykańskim Dowództwem Indo-Pacyfiku. Wg niego trzeba wprowadzić zdolności odstraszania w najbliższym czasie i w trybie pilnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone USA Azja Chiny Pekin polityka polityka zagraniczna USA wojsko

"Godne pożałowania". Szef dyplomacji UE komentuje chińskie sankcje wobec krajów Unii

Szef unijnej dyplomacji określił jako niedopuszczalne i godne pożałowania sankcje odwetowe ze strony Chin wymierzone w Europę. Tak władze w Pekinie zareagowały na poranną decyzję unijnych ministrów spraw zagranicznych o nałożeniu restrykcji na czterech chińskich urzędników i jedną firmę za łamanie praw człowieka i masowe prześladowania Ujgurów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Unia Europejska dyplomacja sankcje Unii Europejskiej Azja

Chiny w odwecie nakładają sankcje na Unię Europejską. Część z nich może uderzyć w polskich ekspertów

Chiny odpowiedziały sankcjami odwetowymi na sankcje wprowadzone wobec tego kraju przez Unię Europejską. W związku z rażącym łamaniem praw człowieka ministrowie spraw zagranicznych państw należących do Wspólnoty, po raz pierwszy od czasów masakry na Tiananmen, objęli restrykcjami czterech chińskich urzędników i jedną firmę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Unia Europejska sankcje Azja sankcje Unii Europejskiej

Pandemia uwypukliła problem braku dostępu do czystej wody. Polska Akcja Humanitarna niesie pomoc

Trzy miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody lub środków czystości - informuje Polska Akcja Humanitarna. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Wody. Jest to święto ustanowione niemal 30 lat temu przez ONZ, która chce w ten sposób zwrócić uwagę na rosnący brak dostępu do jednego z najważniejszych zasobów na Ziemi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Azja woda Polska Akcja Humanitarna