Polskie Radio
Section05
Azja

Prezydent Iranu: nowa administracja USA powinna naprawić błędy Donalda Trumpa

- Szkodliwej polityce Trumpa (...) sprzeciwił się amerykański naród - ocenił w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani w wystąpieniu, w którym odniósł się do zwycięstwa Joe Bidena w wyborach w USA. - Nowa administracja powinna naprawić błędy Trumpa - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump USA Iran Azja Bliski Wschód konflikty międzynarodowe Joe Biden

Chiny: apel władz do mieszkańców o gromadzenie zapasów

Chińskie władze apelują do mieszkańców o gromadzenie zapasów podstawowych środków, które mogą być przydatne w sytuacjach kryzysowych. Według tamtejszych mediów, apel to odpowiedź na chińskie doświadczenia z początków pandemii koronawirusa. Chiński dziennik "Global Times" dementuje też pojawiające się w Chinach komentarze sugerujące, że takie apele oznaczają przygotowania do wojny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny koronawirus COVID-19 pandemia zdrowie wirus Azja choroba

RELACJA Lokalne lockdowny w Hiszpanii i Włoszech, brytyjski premier krytykowany z dwóch stron. COVID-19 na świecie

Górna Adyga we Włoszech i hiszpańska Asturia wprowadzają lockdown, dozwolona będzie jedynie aktywność, która służy zaspokojeniu podstawowych potrzeb. W brytyjskiej Izbie Gmin ataki odpiera Boris Johnson, który jest jednocześnie krytykowany za zbyt małe i zbyt restrykcyjne działania w walce z COVID-19. Zapraszamy do przeczytania poniedziałkowej relacji ze świata dot. pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Azja USA Afryka Ameryka Południowa pandemia koronawirus wirus

Austria wprowadza lockdown, wzrost liczby zgonów we Włoszech. COVID-19 na świecie

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił w sobotę po południu, że od wtorku w całym kraju zostanie wprowadzona niemal całkowita blokada życia gospodarczego i społecznego w związku z epidemią koronawirusa. Z kolei 297 osób zmarło ostatniej dobry we Włoszech na Covid-19, co jest najwyższą liczbą od kilku miesięcy. Sprawdź, jak inne kraje radzą sobie z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus ŚWIAT Europa Ameryka Południowa Azja USA Afryka pandemia COVID-19

KORONAWIRUS NA ŚWIECIE Rekord na Węgrzech, "katastrofa kulturalna" w Niemczech. COVID-19 na świecie [RELACJA]

W wydanym w piątek oświadczeniu pełnomocnik rządu Niemiec ds. kultury Monika Gruetters uznała za "prawdziwą katastrofę" skutki, jakie spowodują w jej sferze działania nowe ograniczenia związane ze zwalczaniem pandemii koronawirusa. Tymczasem Węgry notują najwyższy od początku epidemii przyrost liczby przypadków koronawirusa i zgonów na COVID-19. Zapraszamy do śledzenia relacji.  
Zobacz więcej na temat:  koronawirus ŚWIAT Europa Ameryka Południowa Azja USA Afryka pandemia

TYLKO U NAS COVID-19 jako chiński projekt? Prof. Grochmalski: pandemia sztuką prowadzenia konfliktu za pomocą podstępu

- Dla Chin koronawirus jest spełnieniem marzeń o zwycięstwie zgodnym z ich strategią prowadzenia konfliktu - aby podstępem uzyskać przewagę nad przeciwnikiem, zanim on będzie zdolny do przystąpienia do zasadniczej konfrontacji - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Piotr Grochmalski, politolog z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja Azja Wschodnia koronawirus wirus COVID-19 pandemia epidemia Xi Jinping infografika ŚWIAT

13 zakażonych w Gwardii Szwajcarskiej, Słowacja rozpoczęła masowe testowanie. COVID-19 na świecie

Liczba żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej zakażonych koronawirusem wzrosła do 13 - poinformowało biuro prasowe straży przybocznej papieża w piątek. W czterech powiatach na północy i północnym wschodzie Słowacji rozpoczęło się w piątek testowanie wszystkich mieszkańców na obecność koronawirusa, które potrwa do niedzieli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus wirus zdrowie Europa Ameryka Azja

Prof. Góralczyk: w Chinach uważa się, że ktokolwiek wygra wybory w USA, to będą kłopoty

- Każdy w Chinach wie, iż praktycznie jedyna dziedzina, w której jest w Ameryce takie samo podejście obydwu konkurujących partii i kandydatów, to są Chiny. Czyli niezależnie od tego, kto będzie prezydentem po 3 listopada tego roku w Stanach Zjednoczonych, to kwestia zatargów, problemów i wyzwań w stosunkach z Chinami pozostanie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, wykładowca UW, były ambasador w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny GOSPODARKA Polskie Radio 24 Antoni Opaliński USA wybory w USA wybory prezydenckie w USA Stany Zjednoczone dyplomacja polityka zagraniczna USA