Polskie Radio
Section05
Bartosz Marczuk

Większe świadczenia dla niepełnosprawnych zakończą protest?

Na 7 maja na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zwiększającej świadczenia dla osób niepełnosprawnych. W propozycji zawarto jeden z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów i dorosłych niepełnosprawnych - przepis podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029 złotych 80 groszy. Czy to wystarczy do zakończenia protestu?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niepełnosprawni protest Bartosz Marczuk

Z programu rządowego wsparcia skorzysta 4,9 milionów dzieci

Nawet 4,9 miliona uczniów może być objętych wsparciem w postaci wyprawki szkolnej - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Poinformował, że maksymalny koszt tego programu to 1,5 mld złotych. - Rodzice tak czy inaczej wydają pieniądze na wyprawkę, często to jest dla nich wielkie wyzwanie, żeby to "spiąć" w sierpniu, wrześniu. W związku z tym jak dostają pieniądze, to w naturalny sposób przeznaczą je dla dzieci - powiedział Bartosz Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wyprawka Bartosz Marczuk

Nowe projekty Prawa i Sprawiedliwości rozwojowe czy nie?

– Badania CBOS mówią nam, że rodzice wydają ponad tysiąc złotych na wyprawkę szkolną. Każdy, kto jest rodzicem wie, jak trudno we wrześniu budżet domowy dopiąć - mówił na antenie radiowej Trójki Bartosz Marczuk, wiceszef MRPiPS. – Widzimy, że środki które w tej chwili rozdaje Prawo i Sprawiedliwość to są środki, które są przeznaczane na opiekę społeczną, socjalną, nie na rozwój – stwierdził Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Bartosz Marczuk Jerzy Meysztowicz Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki

"Wyeliminowanie nędzy wśród polskich dzieci sukcesem 2017"

Polityka społeczna rządu w 2017. W Debacie Polskiego Radia 24 dyskutowali na ten temat: Bartosz Marczuk wiceminister RPiPS, prof. Grażyna Ancyparowicz - członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, prof. Józefina Hrynkiewicz - socjolog, prof. Jacek Męcina - dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW oraz prof. Ryszard Bugaj – PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska Mateusz Morawiecki program 500+ Ryszard Bugaj Anna Grabowska Bartosz Marczuk

Więcej pieniędzy na realizację programu Maluch Plus

Trwa nabór wniosków do programu Maluch Plus. O środki na finansowanie opieki dla dzieci do lat 3 aplikować mogą m.in. gminy i powiaty. Wnioski będą przyjmowane, w zależności od modułu, do 17 lub 24 listopada. Podmioty mogą liczyć na finansowanie inwestycji do 80 proc. kosztów, do 3 mln zł. O programie Maluch Plus mówił w audycji Rządy Pieniądza wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bartosz Marczuk program 500+ Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska edukacja