Polskie Radio
Section05
Bolesław Bierut

Będzie dekomunizacja Powązek? „Jest konieczność takich działań”

Od 1 września 2016 roku w Polsce obowiązuje ustawa dekomunizacyjna. Sukcesywnie likwiduje się nazwy ulic i pomniki osób, związanych z reżimem komunistycznym. W ostatnim czasie pojawiła się również inicjatywa, w myśl której dekomunizacji powinny podlegać również cmentarze. Sprawą zajął się reporter Polskiego Radia 24, Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm Powązki Warszawa dekomunizacja IPN Bolesław Bierut

Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji

Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, których kilkanaście tysięcy przyjęły polskie władze pod koniec lat 40. XX wieku. W książce "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji" opowiada m.in. o likwidacji greckich akt dotyczących uchodźców i ich rodzin oraz ważnego świadectwa pomocy ze strony Polski. Autor był gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grecja uchodźcy Dolny Śląsk Bolesław Bierut II wojna światowa

"Dekret Bieruta odbija nam się czkawką"

Kto naprawdę napisał dekret Bieruta? Dlaczego wraca mit "małego Paryża", a przepadła duma z tego, że "cały naród zbudował swoją stolicę"? Do kogo dziś należy miasto? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w książce "Spór o odbudowę Warszawy. Od gruzów do reprywatyzacji" pod redakcją Tomasza Fudali. Autor z Muzeum Sztuki Nowoczesnej był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa architektura Bolesław Bierut reprywatyzacja

Debata Poranka: „Komunizm nie został w Polsce rozliczony”

Społeczny Trybunał Narodowy symbolicznie ogłosił infamię, czyli utratę czci i dobrego imienia, dwóch komunistycznych działaczy: Bolesława Bieruta i Stefana Michnika. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o inicjatywie rozmawiali Tadeusz Płużański, przedstawiciel Społecznego Trybunału Narodowego, Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut Łukasz Sobolewski Piotr Dmitrowicz Tadeusz Płużański historia PRL PRL komunizm POLSKA

Społeczny Trybunał Narodowy rozpoczyna pracę

Życiorysy Stefana Michnika i Bolesława Bieruta będą przedmiotem oceny Społecznego Trybunału Narodowego, który zbiera się 9 lutego. Sylwetką i zbrodniczymi dokonaniami Stefana Michnika zajął się prof. Tomasz Panfil, a Bolesławem Bierutem historyk Leszek Żebrowski. Wyroki, które zapadną przed Trybunałem, będą miały wymiar symboliczny – będzie to orzeczenie infamii – czytamy w najnowszym numerze „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut PRL POLSKA komunizm