Polskie Radio
Section05
Centrum Nauki Kopernik

450 lat temu powstał pierwszy polski regulamin służby okrętowej

W 1571 roku Komisja Morska wydała zbiór przepisów, który stał się pierwszym polskim regulaminem służby okrętowej. Dokumenty spisane zostały po łacinie, a badacze ostatni raz widzieli je w XX wieku. Gościem "Eureki" był dr Marcin Kłodziński z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, który sprowadził z Brukseli kopię tego zbioru.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Centrum Nauki Kopernik ekologia środowisko flota

Śnieg latem? Doświadczenia chemiczne w domowym zaciszu. Trwa Piknik Naukowy

Piknik Naukowy Polskiego  Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja do rodzinnego spędzania czasu i naukowego rozwoju najmłodszych. W ramach wydarzenia przygotowano wiele atrakcji, które dostępne są również online. Część z nich zachęca do wykonywania prostych doświadczeń w domowym zaciszu. Najmłodsi w prosty i bezpieczny sposób mogą stworzyć sobie np. upragniony, zimny śnieg. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Centrum Nauki Kopernik chemia Monika Suszek Witold Lazar

Piknik Naukowy "Klimat i my". Różne spojrzenia na zmiany klimatyczne

- Stworzenie sztucznego słońca, czyli fuzja jądrowa, może być w niedalekiej przyszłości bardzo istotnym źródłem energii. To znacznie by ograniczyło inne źródła wytwarzania energii, które niekorzystnie wpływają na nasz klimat - mówił dr Piotr Chmielewski z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w czasie XXIV Pikniku Naukowego zorganizowanego przez Polskie Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka klimat konferencja Centrum Nauki Kopernik

"Klimat i my" - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniosła się do internetu. Od soboty trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online - wydarzenie pełne fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia można usłyszeć materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". Wydarzenie odbywa się w dniach 8 -15 maja 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik klimat

Piknik Naukowy. Ocieplenie klimatu - jak to działa?

Już jutro rozpocznie się 24. Piknik Naukowy organizowany we współpracy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W piątkowej audycji "Cztery pory roku" Dominik Marszał, ekspert współpracujący z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, organizatorem akcji Klimada 2.0, przedstawił eksperyment, który pokazuje, jak klimat zmienia się na naszych oczach. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik klimat środowisko

Piknik Naukowy: laserowa harfa. Nauka w służbie muzyki

Już w ten weekend rozpocznie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Podczas jego trwania można będzie obejrzeć m.in. pokaz gry na dość wyjątkowej harfie. - Jej struny zastąpiliśmy laserami koloru czerwonego - mówi dr Przemysław Miszta z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek edukacja Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik

Już wkrótce Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my".
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Piknik Naukowy Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik klimat