Polskie Radio
Section05

Dwójka

Gdynia '82. "To mógł być festiwal filmów ważnych dla tamtych czasów"

- Powrót do tamtych lat i staranne obejrzenie tych filmów było niezwykłą przygodą. Wybraliśmy tylko takie, które nigdy później nie pojawiły się już w festiwalowym konkursie. Odkryłem, że pojawia się w nich wiele niespodziewanych treści, które nie kojarzą się z historią polskiego kina, a było ono na początku lat 80. bardzo upolitycznione - mówił w Dwójce filmoznawca dr Miłosz Stelmach.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Gdynia film polski Adriana Prodeus Piotr Gociek

Andrzej Klimczak: nawiązuję do teatru partytury Ryszarda Peryta

- Ja nawiązuję do tego kierunku, który wyznaczyliśmy z Ryszardem w gruncie rzeczy od początku. Pracowaliśmy bardzo, bardzo długo, żeby wszystko zorganizować, ułożyć program, który tak naprawdę był od zawsze - klasyka, porządna opera, reżyseria i inscenizacja szanująca twórców, szanująca partyturę - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Klimczak, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, która świętuje swoje 5-lecie.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie opera Polska Opera Królewska Jakub Kukla KULTURA

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Simona Kossak Paweł Siwek film polski FILM

"Polskie Radio - wrzesień 1939" - komiks o nieznanych losach radiowego archiwum

- Płyty Polskiego Radia z września 1939 przekazywano zaufanym osobom na terenie Warszawy. Kilkadziesiąt z "Czarnego nesesera" trafiło do Mirosława Panufnika, brata kompozytora Andrzeja. Ukryto je w pracowni lutniczej ich ojca, były tam bezpieczne do wybuchu Powstania Warszawskiego. Są sygnały, że neseser nie został zniszczony - mówił w Dwójce Stefan Kruczkowski, reżyser dźwięku z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Polskie Radio Jakub Kukla

14. Festiwal NNW. "Historia nie może być traktowana instrumentalnie"

- Od lat nie odnosimy sukcesu na polu kina historycznego, mimo że próbujemy zaklinać rzeczywistość. Ciągle oczekujemy tego wielkiego kina, które nie tylko opowie jakąś historię, ale też poczujemy dumę z bycia Polakami - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor 14. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Paweł Siwek kino FILM