Polskie Radio
Section05

ETS

Dopłaty do źródeł ciepła. Schreiber o poprawkach Senatu: opozycja proponuje wszystko wszystkim

– Nie odrzucamy a priori żadnej z senackich poprawek, natomiast zazwyczaj propozycje Senatu są mało rozsądne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. W ten sposób odniósł się do postulowanych przez izbę wyższą zmian w ustawie o dodatkach do ogrzewania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Schreiber Beata Michniewicz Trójka polityka energetyka energia Senat

Na cele klimatyczne Polska przeznaczyła ponad 100 mld zł. Najnowsze szacunki resortu

Na cele klimatyczne Polska od 2013 do sierpnia 2022 r. przeznaczyła 105 mld zł. To więcej niż wyniosły wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort dodał, że KE nie miała uwag do polskich raportów z wydatkowania środków z aukcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat energetyka energia odnawialna energia Ministerstwo Klimatu i Środowiska solary POLSKA

KARPACZ 2022 Premier Morawiecki postuluje obniżenie kosztów ETS. "Budujemy koalicję państw"

- Proces podejmowania decyzji w UE w reakcji na kryzys jest bardzo powolny. Ta machina służąca największym graczom zacina się. Budujemy koalicję państw ws. czasowego obniżenia kosztów ETS i mechanizmu zmiany kalkulacji cen źródeł energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Polskie Radio i Polskie Radio 24 mają tytuł Głównego Partnera Radiowego XXXI Forum Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Mateusz Morawiecki premier energetyka Karpacz 2022 Unia Europejska

TYLKO U NAS Premier Morawiecki dla Polskiego Radia: energii nie zabraknie. Nasza polityka już przynosi efekty

- Zimą energii nie zabraknie, ponieważ już dzisiaj widzimy, że nasza polityka - ta, którą rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu, a więc zabezpieczanie milionów ton węgla i napełniania naszych magazynów gazem - okazuje się skuteczna - mówi premier w rozmowie z Polskim Radiem. Nasz reporter Karol Darmoros pytał szefa rządu m.in. walkę z kryzysem, ceny energii i system ETS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki energetyka gaz energia elektryczna GOSPODARKA

Ekspert PKEE: Europejska energetyka jest pod presją cen gazu, co wpływa na notowania innych nośników

Cena gazu ciągnie w górę ceny wszystkich innych nośników energii. To efekt wojny na Ukrainie i zamykania elektrowni jądrowych - powiedział Włodzimierz Cupryszak, prawnik, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energetyka ceny paliw OZE inflacja Unia Europejska

Ekspert biznesalert.pl: zamrożenie cen energii w całej UE ograniczy presję Rosji

- Zawieszenie ETS na rok lub dwa, byłby ulgą dla firm wytwarzających energię, dałoby im dodatkowe środki na uwolnienia się od energetycznego dyktatu Rosji, przez inwestycje w dywersyfikację dostaw gazu, węgla i ropy - Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy", w Programie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka dwutlenek węgla Unia Europejska

PR24 Polska chce reformy ETS. Dr Szołucha tłumaczy, jak obecnie działa system

- Wzrost cen jednostek ETS jest jedną z ważniejszych przyczyn wzrostu cen energii w Europie, w Polsce także, choć nie jedyną i nie najważniejszą - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego. Wyliczył też, że w każdych z około 600 euro za megawatogodzinę energii, mniej więcej 80 to koszt certyfikatu ETS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka Rafał Dudkiewicz

ANALIZA Europejski System Handlu Emisjami. Od niego zależą ceny prądu w Polsce

W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne powietrze energetyka ŚWIAT

Dr Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska jest w sytuacji wielkiego dyskomfortu

- Niewątpliwie Unia Europejska jest w sytuacji wielkiego dyskomfortu. Kupowano z Rosji ropę, gaz i węgiel, ponieważ były najtańsze oraz najbliższe. W związku z tym części polityków krajów Unii wydawało się, że jest to racjonalną polityką - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski energetyka

Propozycja premiera ws. systemu ETS. Liziniewicz: ten parapodatek wymknął się spod kontroli

Jednym z głównych tematów poniedziałkowych rozmów Mateusza Morawieckiego z Emmanuelem Macronem była energetyka - także jądrowa oraz system opłat za emisję dwutlenku węgla. Wizytę premiera we Francji skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Liziniewicz Jerzy Jachowicz ŚWIAT Europa Francja Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Reforma systemu ETS. Publicyści o szansach na powodzenie planów Polski

Polska liczy na wsparcie Francji w planach reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, tzw. ETS. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o tym w poniedziałek w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem. Wizytę szefa polskiego rządu w Paryżu oceniali w Polskim Radiu 24 publicyści Piotr Grzybowski z "Tygodnika Niedziela" i Piotr Kusznieruk z Trybuna.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka ekologia

Rozmowy Morawiecki - Macron. Dr Tolak: są obszary, przy których współpraca zapewniłaby korzyści obu stronom

- Francja ma pewne interesy, jeżeli chodzi o kontakty z Polską. Mamy pewne obszary wspólne, przy których współpraca zapewniłaby korzyści obu stronom. Czasami są to kwestie, w których Francja pozostaje w opozycji do Niemiec. Myślę tu choćby o sprawie atomu - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Francja Polska w Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron Europa