Polskie Radio
Section05
Gdańsk

ANALIZA Miasta jak prywatne folwarki. "Prezydenci każą zaciskać pasa, a wydają miliony na zaplecze i promocję"

Włodarze największych polskich miast zapowiadają cięcia budżetowe. Ograniczenia omijają jednak wydatki ich kancelarii. "Każą zaciskać mieszkańcom pasa, a sami wydają zbędne miliony na zaplecze polityczne i promocję" - komentują decyzje prezydentów radni PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Warszawa Poznań Wrocław Białystok POLSKA polityka samorząd pomorskie mazowieckie podlaskie dolnośląskie regiony

Ze Lwowa do Wilanowa i Gdańska. Peregrynacje pomnika Jana III Sobieskiego

Monument przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich królów odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Tam pomnik stał do 1945 roku, następnie przez kilkanaście lat znajdował się w Warszawie. I chociaż już od ponad pół wieku można go podziwiać w Trójmieście, do dziś nie wiadomo, dlaczego monument trafił akurat na Pomorze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski pomniki Jan III Sobieski królowie Polski Lwów Gdańsk

Maciej Gański: Philip Glass to dość późna miłość

- W swoich interpretacjach staram się inspirować różnymi wspomnieniami, emocjonalnymi, ale też tym, co zostało w mojej pamięci wzrokowej. Idąc za koncepcją Ferenca Liszta, staram się inspirować różnymi przeżyciami z mojego życia, filmami, książkami, ale przede wszystkim odbieram świat wzrokiem i słuchem, więc piękne widoki potrafią mnie zainspirować do gry - mówił gdański pianista Maciej Gański, zapraszając na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką", której będzie gospodarzem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Miejscówka z Dwójką fortepian Philip Glass Gdańsk Trójmiasto koncert

"Jestem pisarzem polskim". Paweł Huelle o sobie

- Ja tutaj pracuję i używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów. Jednak zawsze denerwuję się i wkurzam, jak jakiś krytyk czy osoba prowadząca spotkanie ze mną mówi: "O! Pisarz gdański" - opowiada Paweł Huelle, prozaik i poeta pochodzący z Gdańska. Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje również, że miłość bez muzyki nie istnieje, a w życiu najbardziej ceni przyjaźń.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Paweł Huelle Gdańsk