Polskie Radio
Section05

Henryk Sienkiewicz

PR24 Krytycy Henryka Sienkiewicza. Prof. Wiesław Ratajczak: inaczej wyobrażali sobie wielkość

Henryk Sienkiewicz, pisarz wybitny, jeden z największych polskich twórców, pierwszy polski noblista, jeden z najważniejszych jeśli chodzi o kształtowanie polskiej świadomości narodowej. A jednak, choć doceniła Akademia Szwedzka, do dziś są tacy, którzy odmawiają Sienkiewiczowi wielkości. O tym w Polskim Radiu 24 mówił prof. Wiesław Ratajczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA literatura KSIĄŻKA czytelnictwo KULTURA Zdzisław Krasnodębski

Kształtowanie młodego człowieka. O znaczeniu literatury w rozwoju dzieci

Henryk Sienkiewicz powiedział, że każdy powieściopisarz powinien choć raz w życiu napisać książkę dla dzieci. I choć od czasów noblisty literatura dla najmłodszych uległa zmianom, jej rola w rozwoju i kształtowaniu pozostaje niezmienna. Ważne więc jest, by młodzi chcieli sięgnąć po skierowane do nich lektury.
Zobacz więcej na temat:  literatura Małgorzata Raducha czytelnictwo książki książki dla dzieci

Pałac w Oblęgorku, czyli dar narodu dla Henryka Sienkiewicza

Majątek w Oblęgorku został podarowany Henrykowi Sienkiewiczowi na 25-lecie jego pracy literackiej. Zakupiono go ze składek Polaków, którzy w ten sposób chcieli podziękować pisarzowi za jego dotychczasową pracę. Dziś w pałacyku w Oblęgorku znajduje się muzeum poświęcone laureatowi Literackiej Nagrody Nobla, do którego w "Trójce po królewsku" zapraszają Marta Piasecka i Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka zamek

"Dar narodowy" - reportaż Moniki Chrobak

Był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W tym roku obchodzimy 180.  rocznicę urodzin Marii Konopnickiej i z tej okazji odkryjemy dziś na nowo wnętrza dworu w Żarnowcu na Podkarpaciu, który był darem narodowym dla wybitnej poetki, publicystki i tłumaczki. Kiedy obchodziła 25-lecie swojej pracy komitety jubileuszowe podjęły myśl aby zakupić dla niej małą posiadłość złożoną z kawałka ziemi i domu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Maria Konopnicka Maria Dulębianka poezja pisarze i poeci pisarz

Dwie Zofie. Tajemnice rodu Kossaków

Historia Kossaków wydaje się już wyczerpująco opisana przez uczonych, jednak, jak pokazuje to nam Joanna Jurgała-Jureczka, badaczka rodu Kossaków i autorka książki "Na gorącym uczynku. Duchy artystów", w tej materii jest jeszcze wiele do odkrycia. W "Trójce literackiej" pochyliliśmy się nad postaciami niespełnionej artystki Zofii z Kossaków Romańskiej oraz jej siostrzenicy Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej – powieściopisarki i współzałożycielki Rady Pomocy Żydom "Żegota".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura Zofia Kossak historia Polski Wojciech Kossak Juliusz Kossak II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata