Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Produkowali nielegalne paszporty, żeby ratować Żydów

- Paszporty Paragwaju, na przykład, uratowały życie - według moich szacunków - około 700 do 800 ludzi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Kumoch, ambasador Polski w Szwajcarii o istocie działania tzw. Grupy Berneńskiej, która ratowała Żydów podczas drugiej wojny światowej. Gościem audycji była również Magdalena Gawin, wiceminister kultury i Generalny Konserwator Zabytków. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Holokaust II wojna światowa

Rafał Pazio: uroczystości w Ossowie urosły do wielkiej rangi

- Powiat wołomiński to miejsce "Cudu nad Wisłą". We wszystkich 12 gminach powiatu odbywają się uroczystości, a w miejscowości Ossów co roku mają miejsce centralne uroczystości związane z rocznicą bitwy – mówił na antenie Polskiego Radia 24 Rafał Pazio dyrektor Parku Kulturowego Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Józef Piłsudski Wołomin wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Sroka": ze śmiercią nie można się oswoić

- Ze śmiercią nie można się oswoić. Dla mnie było ogromnym przeżyciem, gdy przed samym Powstaniem dowiedziałam się od naszej znajomej, że mama i bracia żyją, a tata zginął, na rogu ulic Skolimowskiej i Puławskiej, miał 48 lat. Dla mnie było to nie do przyjęcia – wspominała w audycji "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój” Jadwiga Wiśniewska ps. Sroka, Bohaterka Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie HISTORIA Adrian Klarenbach

Ekspert: bohaterstwo powstańców to jest coś oczywistego

- Samo bohaterstwo powstańców to jest coś oczywistego. Szacunek dla tych ludzi i chwała im się należy. Natomiast można krytycznie podchodzić do tych dni przed powstaniem, do tych kolejnych decyzji podejmowanych gdzieś na etapie kierownictwa mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Związek Sowiecki historia Polski okupacja sowiecka Józef Stalin Adolf Hitler Armia Krajowa

Patryk Pleskot z IPN: obława augustowska to mały Katyń

Operacja żołnierzy Armii Czerwonej i oddziałów NKWD w rejonie Suwałk i Augustowa miała na celu rozbicie i likwidację w lipcu 1945 r części oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Obława augustowska ze względu na jej charakter nazywana bywa również "Małym Katyniem". Gościem Polskiego Radia 24 był dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska IPN Tadeusz Płużański

550 lat parlamentaryzmu. Jak powstawał sejm?

550 lat temu - 13 lipca 1468 r. odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. O pierwszych sejmikach, poprzez Sejm Czteroletni aż do czasów współczesnych, w audycji „Nos Kleopatry” rozmawialiśmy z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz, historykiem z Instytutu Badań Literackich.
Zobacz więcej na temat:  fakty opinie ciekawostki Sejm sejm pr24 parlament w Polsce Senat Rzeczpospolita historia Polski