Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Rzeź wołyńska. "Stawianie równości to fałszowanie historii"

- Działania ukraińskie miały charakter czystek etnicznych. Chodziło o to, żeby usunąć Polaków, by poszli za San jak mówili banderowcy. Wychodzili oni z założenia, że najprościej będzie Lachów wymordować – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN. Druga niedziela lipca jest tradycyjną datą obchodów rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli. W niedzielę 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Ukraina UPA wołyń 2018

75 lat od rzezi wołyńskiej. "To nie były symetryczne walki"

11 lipca 1943 roku na Wołyniu rozpoczęła się masowa akcja wymierzona w ludność polską przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) nazwana ze względu na swój brutalny przebieg rzezią wołyńską. Rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego była jedną z wielu, które ucierpiały w wyniku tych wydarzeń. Artysta był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN ZSRR PRL Ukraina UPA wołyń 2018

Obchody 74. rocznicy operacji "Ostra Brama"

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowało obchody 74. rocznicy  operacji "Ostra Brama". Uroczystości odbyły się w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu, na cmentarzu na Rossie i w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Na temat przebiegu uroczystości mówił Artur Kondrat, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno II wojna światowa Armia Krajowa

Dzieje polskiego parlamentaryzmu. Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

W tym roku, poza setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, swój jubileusz - 550-lecie - świętuje Parlamentaryzm Rzeczypospolitej. Obchodom ponad pięciowiekowej tradycji towarzyszą wydarzenia z udziałem posłów i senatorów VIII kadencji. Dziś w Sejmie zaprezentowano okolicznościowy znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską, a jutro odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej 550-leciu Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej. O jubileuszu mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Popławski z Kancelarii Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  parlament w Polsce

Hiszpania: Spór o gen. Francisco Franco

Nowo wybrany lewicowy rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Francisco Franco z państwowego mauzoleum Valle de los Caidos pod Madrytem. Czy z prawnego punktu widzenia jest to możliwe? Dlaczego hiszpańskiej lewicy tak zależy na pozbyciu się zwłok byłego przywódcy? O to Tomasz Terlikowski pytał swojego gościa dr Pawła Skibińskiego, historyka UW.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Francisco Franco historia Europy polityka ŚWIAT

Historia na dziś: Referendum ludowe w 1946 roku

W czerwcu 1946 odbyło się tzw. referendum ludowe. Obywatele mieli w nim zadecydować o istnieniu Senatu, utrwaleniu przemian gospodarczych wynikających z reformy rolnej oraz wypowiedzieć się w kwestii zachodnich granic kraju. Referendum zostało nazwane "3 x TAK" od haseł propagandowych, które zachęcały do pozytywnej odpowiedzi na trzy pytania. Gościem Polskiego Radia 24 był Patryk Pleskot z IPN.
Zobacz więcej na temat:  PRL referendum

IPN obala mit ws. pomnika UPA w Hruszowicach

Badania IPN nie potwierdziły, by pod zdemontowanym w ub. roku pomnikiem UPA w Hruszowicach były zbiorowe lub pojedyncze mogiły członków tej ukraińskiej formacji - to główna konkluzja wyników prac w tym miejscu, których szczegóły IPN przedstawił w czwartek w Warszawie. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN UPA Ukraina pomniki ekshumacja

Muzeum Ordynariatu Polowego. "Jedyne tego typu na świecie"

Muzeum Ordynariatu Polowego mieszczące się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego działa od grudnia 2010 r. W muzeum można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. O roli kościoła podczas zaborów rozmawiali w PR24: ks.  Zbigniew Kępa - rzecznik prasowy ordynariatu polowego, prof.  Janusz Odziemkowski - UKSW, płk. Jacek Macyszyn – dyrektor Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Kościół historia Polski muzeum Warszawa Słowem Niepodległa

"To był kapłan, który był dany na tamten czas"

– Z jednej strony istnieje ogromny kult ks. Jerzego Popiełuszki, a z drugiej pamięć o nim się zmienia – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ks. Popiełuszko 8 lat temu, 6 czerwca 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym, został wyniesiony na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko stan wojenny Solidarność beatyfikacja PRL komunizm

29 lat od zwycięstwa „Solidarności” w wyborach kontraktowych

4 czerwca 1989 r., odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. O wydarzeniach sprzed 29 lat mówił w audycji Historia Na Dziś Patryk Pleskot z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 wybory parlamentarne komunizm PRL