Polskie Radio
Section05
Holandia

POLSKIE RADIO 24 "Rolnicy się zbuntowali". Pawluszek o olbrzymich manifestacjach w Holandii

- Strzelanie do osoby jadącej traktorem jest czymś niebywałym. Mam wrażenie, że policja jest nie tyle brutalna, ile zbyt nadgorliwa - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent PAP w Niderlandach Andrzej Pawluszek, który skomentował ostatnie manifestacje w Holandii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Holandia rolnictwo rolnicy manifestacje demonstracje Europejski Zielony Ład klimat

Gigantyczne protesty rolników w Holandii. "Unijne elity chcą zlikwidować branżę"

W Holandii tysiące rolników protestują przeciwko rządowym planom ograniczenia emisji tlenku azotu. To zdaniem wielu z nich tak naprawdę protest przeciw eliminowaniu ich branży na rzecz ochrony klimatu. Prezes European Milk Board Sieta van Keimpema powiedział portalowi tvp.info, że jeśli likwidacja rolnictwa uda się w Holandii, unijne elity będą chciały tego samego w innych krajach, m.in. w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Unia Europejska rolnictwo rolnicy protest demonstracje Europejski Zielony Ład GOSPODARKA

Protesty rolników w Holandii. Sachajko: szaleństwo dotyczące redukcji emisji tlenków azotu nie musi się zdarzyć

- Upadnie ideologia, którą głosi europoseł Sylwia Spurek i wielu oderwanych od życia polityków - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.  Blokady centrów dystrybucyjnych sieci supermarketów, prowadzone przez rolników w Holandii, sprawiły, że na półkach w sklepach zaczyna brakować towarów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia rolnictwo rolnicy emisja gazów ŚWIAT

Awaria sprężarki przyczyną wzrostu cen gazu? "Rosyjska strategia na tworzenie niepewności"

- Uzasadnienie strony rosyjskiej jest pretekstem. Jest to oczywiście strategia mająca na celu tworzenie niepewności i podniesienie cen - oświadczył minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck, odnosząc się do wzrostu cen gazu. Kontrakty z dostawą w lipcu w ciągu dwóch dni podrożały o 60 proc., z nieco ponad 80 do ponad 130 euro za MWh. Gazprom informował, że ograniczenia w dostawie związane są z awarią sprężarki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja gaz GOSPODARKA Europa energetyka Holandia

Mecz Polska - Belgia. Transmisja w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Polacy przegrali na PGE Nardowym w Warszawie z Belgami 0:1 (0:1) w 4. kolejce elity piłkarskiej Ligi Narodów. Jedynego gola strzelił w 16. minucie Michy Batshuayi. Biało-czerwoni mieli w końcówce kilka okazji by wyrównać, jednak ich nie wykorzystali. Następne mecze w Lidze Narodów Polacy rozegrają we wrześniu.
Zobacz więcej na temat:  Liga Narodów Piłka nożna reprezentacja Polski mecze Czesław Michniewicz Belgia Walia Holandia

Premier Morawiecki apeluje o broń dla Ukrainy. "Nie robimy wystarczająco dużo"

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o dostawy artylerii na Ukrainę. Po spotkaniu grupy unijnych państw NATO w Hadze szef polskiego rządu stwierdził, że Europa wciąż nie robi wystarczająco dużo, by pomóc Ukrainie. - Dlatego wzywam, byśmy zrobili znacznie więcej. Gdzie jest nasza wiarygodność, jeśli Ukraina upadnie? - pytał, apelując o solidarność z walczącym krajem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa premier Mateusz Morawiecki Ukraina wojna 2022 Haga Holandia broń

Spotkanie państw UE w Hadze. Premier Morawiecki przedstawi polskie postulaty na szczyt NATO

We wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki uda się do Hagi, gdzie weźmie udział w spotkaniu grupy państw unijnych. Na rozmowy zainicjowane przez premierów Danii i Holandii do Hagi przyjadą, poza szefem polskiego rządu, także premierzy Belgii, Łotwy oraz prezydent Rumunii. Obecny będzie także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia NATO premier Mateusz Morawiecki Haga wojna 2022