Polskie Radio
Section05
Holokaust

Dźwięki syren i wirtualna akcja Żonkile. Warszawa oddała hołd powstańcom z getta

Dźwiękiem syren w południe, wirtualną akcją Żonkile oraz złożeniem kwiatów w miejscach związanych z walkami uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z powodu epidemii nie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie getto warszawskie II wojna światowa Żydzi historia Polski Holokaust Warszawa okupacja niemiecka III Rzesza pamięć POLSKA

Tusk porównał Orbana do członka NSDAP. Węgierskie media: unieważnia cierpienie i śmierć ofiar Shoah

W węgierskich mediach pojawił się artykuł Ádáma Petri Lukácsa (Węgra pochodzenia żydowskiego), który w ostrych słowach skrytykował Donalda Tuska. Sprawa dotyczy słów Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej - Tusk stwierdził, że "Carl Schmitt byłby bardzo dumny z Viktora Orbana".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Viktor Orban Żydzi Holokaust III Rzesza Węgry Europa ŚWIAT

"Walka o życie i ludzką godność". Naczelny Rabin Polski o powstaniu w getcie warszawskim

- Powstanie w getcie warszawskim, którego 77. rocznicą obchodzimy, było walką o życie i ludzką godność. Jego bohaterowie pokazali, że człowiek mimo zewnętrznego zniewolenia do końca może pozostać wewnętrznie wolny - powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Joseph Schudrich.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Holokaust Żydzi historia Polski II wojna światowa getto warszawskie POLSKA

Powstanie w getcie warszawskim. "Walka garstki z wieloma"

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Holokaust Żydzi Niemcy nazizm II wojna światowa

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Zobacz internetową ofertę muzeów

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 roku, w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. Z tej okazji muzea przedstawiły ofertę, która ze względu na pandemię koronawirusa została przeniesiona do internetu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Ulmowie Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka sprawiedliwi wśród narodów świata

Apogeum zagłady, czyli akcja "Reinhardt"

78 lat temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Warszawa getto warszawskie Niemcy deportacja niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Bełżec Auschwitz Żydzi