Polskie Radio
Section05
Holokaust

Irlandczyk oskarża Polaków o kolaborację z hitlerowcami. Jest reakcja ambasady

"W przeciwieństwie do innych rządów w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami " - pisze charge d'affaires RP w Dublinie Agnieszka Skolimowska. To odpowiedź na opublikowany w Irish Times list Olivera Searsa, Irlandczyka o polskich korzeniach, właściciela dublińskiej galerii i fundacji krzewiącej pamięć o Holocauście. Znalazło się w nim zdanie o "kolaboracji Polski z Nazistami". To część trwającego od jakiegoś czasu sporu - wyjaśnia korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Irlandia historia Polski II wojna światowa nazizm okupacja niemiecka Adam Dąbrowski Holokaust

Isaac Bashevis Singer. Cząstka Warszawy pozostała w nim na zawsze

24 lipca 1991 roku, zmarł Isaac Bashevis Singer, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku. - Kiedy mówię Warszawa, to oczami duszy widzę dawną żydowską Warszawę. Widzę dawne żydowskie ulice, kramy, bożnice, domy, targowiska, podwórka pełne żydowskich mieszkańców. Wbrew temu, co wiem […] nie potrafię sobie przedstawić Warszawy jako zwałów gruzu [….] - podkreślał Izaak Bashevis Singer w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Warszawa Żydzi II RP II wojna światowa Holokaust Izaac Bashevis Singer HISTORIA

80. rocznica wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Senat podjął uchwałę

Senat jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. "Niech pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach stanowi wyraz potępienia ludobójczych działań, tak by okrucieństwo, jakie wydarzyło się przed 80 lat, nigdy już się nie powtórzyło" - zapisano w uchwale. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa nazizm getto warszawskie Żydzi Senat Holokaust Niemcy historia Polski