Polskie Radio
Section05
Holokaust

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź HISTORIA

Na wystawie stałej Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego

Na wystawie stałej w budowanym obecnie pawilonie wystawienniczo- edukacyjnym na terenie Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki m.in. z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przedstawiciele Muzeum oraz Instytutu podpisali porozumienie w tej sprawie. Od lat badacze Instytutu zajmują się tematyką związaną między innymi z tym niemieckim nazistowskim obozem.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa historia Polski Żydzi

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Reportaż "Wszystkie moje ocalenia" [POSŁUCHAJ]

Ukraińska niania przekupiła strażników i wyprowadziła czteroletnią Renatkę z łódzkiego getta. Przyjęła następnie dziewczynkę pod swój dach. Na prośbę rodziców ochrzciła dziecko w Kościele katolickim i przyjęła je jako swoje. Swoją opiekunkę bohaterka reportażu, Renatka, nazywa drugą mamą.
Zobacz więcej na temat:  pr poleca Henryk Dedo Waldemar Kasperczak Holokaust II wojna światowa

Kontrowersje po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. KE po uwagach Polski opublikowała nowy film

Po uwagach i protestach Polski Komisja Europejska usunęła film z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i opublikowała nowy. Jasno stwierdza on, że obozy zagłady były na terenie Polski, okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Wczorajszy film, z powodu braku tej precyzji, wywołał wiele kontrowersji. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Auschwitz Niemcy Ursula von der Leyen Europa Komisja Europejska Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka pamięć Beata Płomecka Unia Europejska Radosław Sikorski dyplomacja

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

Zło nie rodzi dobra, ale dobro nie da się zwyciężyć - powiedziała podczas obchodów 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz była więźniarka obozu Halina Birenbaum. Podczas uroczystości przemawiali też marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, ambasador Izraela w Polsce Jacov Livne i dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Auschwitz Żydzi Holokaust historia Polski

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

Główna ceremonia 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz z udziałem około 20 byłych więźniów rozpoczęła pod namiotem ustawionym nad jednym z więźniarskich baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau. Następnie przemówienia wygłosili zaproszeni goście, odmówiono wspólną modlitwę i zapalono znicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Auschwitz Auschwitz rocznica Żydzi Holokaust historia Polski