Polskie Radio
Section05

II Rzeczpospolita

153. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. "Za cel stawiał sobie dokończenie przerwanej walki z Moskalami"

- Przekornie mówił o sobie Litwin. Tymczasem Litwini uważali go za zdrajcę lub Polaka, który chciał im Litwę zabrać - mówił na antenie Polskiego Radia 24  szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 153 lata temu, 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie, urodził się Józef Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II RP niepodległość historia Polski

Podziały II RP. "Kto o Polsce mówił źle, ten nie miał wstępu na salony"

- Podziały w II RP były dużo głębsze niż obecnie. Dość powiedzieć, że radykał zabił prezydenta Gabriela Narutowicza. Jednak jedna rzecz była pewna. Wolna Polska była cenna dla wszystkich. Mogliśmy się spierać, dyskutować i krytykować, ale kto o Polsce mówił źle, ten nie miał wstępu na salony. Uderzający był patriotyzm - mówiła dyrektor kreatywna Fundacji State od Poland Danuta Nierada. Gośćmi byli również Hanna Radziejowska ( Instytut Pileckiego) i Piotr Bernatowicz (dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski).
Zobacz więcej na temat:  II RP historia Polski

Kosów - miasto na pograniczu Pokucia i Huculszczyzny, popularny kurort II RP przyciągający elity intelektualne

W Kosowie działał słynny zakład przyrodoleczniczy doktora Apolinarego Tarnawskiego, gdzie wypoczywali i leczyli się znani politycy, artyści i literaci. Kosów znany był jednak nie tylko jako kurort, równie znana jest tradycyjna malowana ceramika kosowska.  W roku 2019 trafiła ona na Listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  uzdrowisko Zakopane kurort Polacy za granicą kancelaria premiera

Wojna polsko-bolszewicka. Widmo, które zawisło nad II Rzecząpospolitą

Wielki odwrót Armii Czerwonej, a także zwrot w wojnie polsko-bolszewickiej były efektami jednego z największych triumfów polskiego oręża. 15 sierpnia obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o konflikcie z lat 1919-1920 oraz jej przełomowym momencie - "Cudzie nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Tadeusz Płużański bolszewicy

Pompeo o Bitwie Warszawskiej: jeden z wielu heroicznych momentów polskiego narodu

Jak powiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, Bitwa Warszawska "to jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX w., opierając się nazistowskiej i radzieckiej okupacji". Przypomniał również o przypadającej w sierpniu rocznicy Powstania Warszawskiego, a także o 40. rocznicy powstania "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Mike Pompeo USA stosunki polsko-amerykańskie

Dyrektor Programu "Niepodległa": dofinansowaliśmy projekty na łączną kwotę 4,5 mln zł

- 157 beneficjentów realizuje zadania związane z upamiętnieniem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - powiedział Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". - Jednym z elementów uczczenia tego wydarzenia jest specjalny oraz innowacyjny serwis bitwa1920.gov.pl przygotowany wspólnie z Polskim Radiem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Warszawa historia Polski