Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Marszałek Senatu: prawnicy znajdą formułę ws. odszkodowań

- Takie odszkodowania nam się należą, są w tej chwili prowadzone dokładne analizy, analizy prawne, jeśli tylko będą podstawy prawne, to jestem gorącym zwolennikiem tego, aby ubiegać się o odszkodowania od strony niemieckiej - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił, że "nie ma tutaj kwestii przedawnienia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Karczewski Senat Niemcy II wojna światowa odszkodowanie

Reparacje? "Nawet Niemcy dostali odszkodowanie za wojnę"

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał w piątek, że roszczenia ze strony rządu polskiego w sprawie reparacji byłyby nieuzasadnione. Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że na razie nie ma oficjalnego stanowiska polskiego rządu w sprawie ewentualnych odszkodowań za II wojnę światową. O reparacjach wojennych mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Adam Ostolski (Krytyka Polityczna) i Edyta Hołdyńska (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa

Machina propagandowa III Rzeszy. Gdańsk symbolem

"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Adolf Hitler na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Kilka dni później do Radiostacji Gliwice wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w polskich mundurach. Natomiast 25 sierpnia 1939 roku wpłynął do Gdańska szkolny pancernik Schleswig-Holstein. O dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej mówili w audycji Nos Kleopatry historycy dr Andrzej Chmielarz i dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy 1 września Adolf Hitler Instytut Pamięci Narodowej

Niemieckie akcje dywersyjne przed II wojną światową

1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Jednak na ziemiach polskich już kilkanaście dni przed rozpoczęciem kampanii wrześniowej Niemcy organizowali liczne akcje dywersyjne, które miały między innymi usprawiedliwić późniejszy atak. O tych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Chinciński z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski Niemcy III Rzesza

Reparacje wojenne od Niemiec. Rząd testuje Polaków?

Eksperci Bundestagu uważają, że roszczenia ze strony rządu polskiego w sprawie reparacji od Niemiec za II wojnę światową, byłyby nieuzasadnione. Ekspertyzę zlecił wiceprzewodniczący niemieckiego parlamentu Johannes Singhammer, a informuje o niej dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w audycji Debata Dnia Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl i Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Michał Kolanko

"Hitler był zatwardziałym lewakiem, socjalistą, radykałem"

Zdaniem historyka Piotra Zychowicza, Adolf Hitler był zatwardziałym lewakiem, postępowcem, socjalistą, radykałem i fanatycznym rewolucjonistą burzącym z nienawiścią stary konserwatywny ład oraz porządek. W Polskim Radiu 24 redaktor naczelny miesięcznika “Historia Do Rzeczy” wyjaśniał jak doszło do błędnego zaliczenia Hitlera do grona skrajnej prawicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adolf Hitler II wojna światowa III Rzesza Niemcy

Prof. Żaryn: Gwarantem niepodległości Polski są Polacy

– Gdyby Francja i Wielka Brytania zachowały się tak, jak trzeba, II wojna światowa byłaby szybko przez Adolfa Hitlera przegrana – komentował w Rozmowie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając znaczenie lekcji, jaką była wojna. – Gwarantem niepodległości państwa Polskiego są Polacy – mówił. 1 września 1939 Niemcy zaatakowały Polskę, zapoczątkowując największy konflikt w dziejach świata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn II wojna światowa Adolf Hitler Niemcy III Rzesza