Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Jak Niemcy kradli polskie skarby kultury?

Prawo w Niemczech mówi o 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy. Dokąd trafiały zagrabione z Warszawy w czasie II wojny światowej zabytki i jak je odzyskiwać? O tym w audycji "Utracone, odzyskane" mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Powstanie Warszawskie Niemcy

"Wprowadzić gen. Hallera do panteonu wielkich Polaków"

- Zależy nam na tym, by przypomnieć postać Józefa Hallera i jego błękitną armię, która przeszła szlak z Francji do Polski. Chcemy tym samym pokazać pewien wzór patriotyzmu generała i jego żołnierzy – powiedział w programie Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń organizowanych przez MON w 2017 roku z okazji roku Hallera.
Zobacz więcej na temat:  wojsko II wojna światowa Józef Haller wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Ministerstwo Obrony Narodowej

Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka” - żołnierz wyklęty

– Z punktu widzenia komunistów, był to jeden z najważniejszych wrogów ideologicznych, walczący też z bronią w ręku – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 8 lutego 1951 roku Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka” został wyprowadzony z celi więzienia mokotowskiego przy Rakowieckiej. Na terenie ubeckiej katowni zamordowano go strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci IPN Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Patryk Pleskot