Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Zaduszki Jazzowe. Nikola Kołodziejczyk i Sokratis Sinopoulos na jednej scenie

- Ten materiał jest bardzo otwarty i oszczędny w środkach. Jest to muzyka pomiędzy muzyką klasyczną i bałkańską, pojawiają się irlandzko-skandynawskie naleciałości i to wszystko bardzo spójnie się łączy - mówił w Dwójce polski pianista jazzowy i aranżer, który już 3 listopada wystąpi na jazzowym festiwalu razem z kwartetem założonym przez ateńskiego mistrza liry kreteńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zaduszki Jazz MUZYKA KULTURA

Muzeum Narodowe w Krakowie. Owoc balu sprzed 140 lat

- W 1879 roku Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu urządzono huczny jubileusz w Sukiennicach. Bal był bardzo udany, panowie byli mocno rozochoceni i wtedy zrodziła się inicjatywa, że momencie kiedy państwo nie istnieje, ale naród tak, warto by to muzeum założyć. Henryk Siemiradzki podarował swój obraz - "Pochodnię Nerona". To jest nasz numer 1. w księdze inwentarzowej - mówiła w Dwójce Magdalena Czubińska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Monika Zając KULTURA

Paweł Rzewuski: przedwojenna Warszawa była mroczna

- Istnieją dwa mityczne wyobrażenia przedwojennej Warszawy. Po pierwsze, że to było piękne, cudowne miasto, które zostało zniszczone i jakby to było wspaniale, gdyby ocalało. To nie do końca tak. Warszawa była dużo bardziej mroczna niż dziś chcemy o tym pamiętać. Drugi mit jest taki, że jak już się mówi o tej przestępczości przedwojennej to przez pryzmat ballad. A to też wcale nie było tak romantycznie - mówił w Dwójce autor książki "Grzechy Paryża Północy".
Zobacz więcej na temat:  książki HISTORIA KULTURA II Rzeczpospolita II RP Warszawa

Przyszłość Westerplatte. Powaga symbolu obrony wolności

- Jesteśmy dumni z tego, że Muzeum II Wojny Światowej będzie organizatorem muzeum Westerplatte, ale zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, z roli miejsca będącego symbolem wybuchu wojny. Przez ostatnie lata robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by ten teren wyglądał godnie i prawdziwie – mówiła w Dwójce Hanna Mik z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte muzeum KULTURA Gdańsk HISTORIA

Marek Wroniszewski: pokażemy dwa oblicza Lutosławskiego

- W programie koncertu z jednej strony jest "Mała suita" z 1950 roku, utwór napisany na zamówienie Polskiego Radia w celach bardziej rozrywkowych, oparty na motywach ludowych. Z drugiej - pochodzący z końca lat 80. Koncert fortepianowy - mówił w Dwójce dyrygent i zastępca szefa Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski MUZYKA Sinfonia Iuventus koncert rocznica studio im. Witolda Lutosławskiego studio Lutosławskiego

Wawrzyniec Kostrzewski: do młodego widza trzeba dotrzeć przez emocje

- Wszyscy wiemy, że przemoc internetowa istnieje, jednak to nie są wyłącznie sytuacje, w których ktoś wysyła komuś złośliwe SMS-y albo obrazi kogoś na Facebooku. Cyberprzemoc jest przyczyną mechanizmów, które potem odbijają się w statystykach np. tendencji samobójczych wśród młodzieży - mówił gość Dwójki, reżyser spektaklu "Wszechmocni w sieci", który niedawno miał premierę w Teatrze Kamienica.
Zobacz więcej na temat:  spektakl TEATR KULTURA

Komputer - pomnik tego, co wywróciło świat do góry nogami

- To jest podróż w czasie przez siedemdziesiąt ostatnich lat. Informatyka w ubiegłym roku świętowała, zwłaszcza w Polsce, siedemdziesięciolecie swojego istnienia. Można powiedzieć, że na całym świecie było to 70 lat od momentu, kiedy komputer zaczynał nabierać jakiegoś kształtu i przestawał być tylko dużym, przerośniętym kalkulatorem - mówił w Dwójce Krzysztof Chwałowski – dyrektor Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.
Zobacz więcej na temat:  komputery komputer zabytki KULTURA