Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Małgorzata Płysa: solidarność może być rozumiana różnorako

- Chcieliśmy trochę przełamać ten aspekt społeczno-politycznego znaczenia słowa "solidarność", więc na plakacie dołączyliśmy też takie dość ironiczne i abstrakcyjne hasła. Dla każdego solidarność może znaczyć coś innego. Dla twórcy z Polski będzie to co innego niż na przykład dla kogoś, kto przyjeżdża do Krakowa z Nowego Jorku - mówiła w Dwójce dyrektor wykonawcza festiwalu Unsound.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Unsound Festival MUZYKA Solidarność Kraków

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
Zobacz więcej na temat:  Tychy Aukso KULTURA MUZYKA

Tadeusz Strugała: przekonuję muzyków do swojej wizji

- Dyrygent staje przed gronem muzyków, z których każdy jest indywidualnością i ma swoją wizję wykonywanego utworu. Muszę więc zapoznać się nie tylko z obrazem partytury, która dla każdego jest taki sam. Po to, by zaistniała moja wizja kompozycji, muszę przekazać orkiestrze swoją wrażliwość, uczucia, myśli i przekonać ją do nich – mówił w Dwójce wybitny dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Tadeusz Strugała MUZYKA KULTURA

"Oscar dla Emily". Oda dla aktorów, zabawa z widzem

- Z operatorem Piotrkiem Sobocińskim wymyśliliśmy sobie taką zabawę z widzem. Normalnie w teatrze widz siedzi na widowni, a u nas może być razem z aktorami na scenie, bo robimy to w jednym ujęciu. Kamera podchodzi do nich blisko, interaguje z nimi. Widz jest jakby kamerą. Myślę, że ta oda dla aktorów, bo tak zdefiniowałabym ten spektakl, dzięki tej oryginalnej formie będzie ciekawa - mówiła w Dwójce reżyserka Kinga Dębska.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Kinga Dębska TEATR KULTURA

"Moniuszko-Pieśni" vol. 4. Czas na ballady

- Uważam, że twórczość pieśniarska Moniuszki jest trochę zaniedbana. Mamy dużo do zrobienia. Zostało po nim prawie 300 pieśni, a obracamy się w kręgu około 30 z nich. Na swoich płytach staram się więc nagrywać i pokazywać światu te, które są zapomniane - mówiła w Dwójce Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, współautorka albumu z balladami Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko MUZYKA płyta pieśń KULTURA

Maria Dłużewska: Kornel Morawiecki wyłamał drzwi do wolności

- On wiedział, że nie mamy czasu, że musimy się spieszyć, że komunizm musi przepaść, zniknąć z naszego życia. Jestem zaprzysiężonym członkiem Solidarności Walczącej, a tym który mnie zaprzysięgał był Kornel. To dla mnie piękny kawałek życia. Zawdzięczam to oczywiście jemu, bo to on wymyślił tę ideę - mówiła w Dwójce reżyserka filmów dokumentalnych.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki odeszli 2019 POLSKA Maria Dłużewska

Wojciech Kozłowski: w Auschwitz Pilecki zawierzał innym tajemnice

- To jest historia niemieckiej okupacji, historia przeciwstawiania się totalitarnemu złu, historia szlachetności, waleczności, solidarności ze słabszymi, a także historia wielkiego zaufania w człowieka w świecie, w którym godność ludzka jest deptana - mówił w Dwójce o wystawie "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki HISTORIA Berlin wystawa

"Ostatnie lato ’39". Wyjątkowe chwile letniej akcji Dwójki

- Audycja kojarzy mi się przede wszystkim z miejscami, w których brałem udział w jej realizacji. Jednym z nich jest Krynica Zdrój, przepiękne uzdrowisko stworzone wręcz do tego, by pokazać słuchaczom Dwójkę jako program prowadzący nas nie tylko do sal koncertowych. Była okazją do niezwykle ciekawych spotkań ze słuchaczami - powiedział Andrzej Sułek, szef redakcji muzycznej Dwójki, jeden z licznego grona dziennikarzy przygotowujących i prowadzących audycję "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Paweł Siwek

Adam Zieleniecki: dobrze, że mogliśmy zachęcić do czytania

- To okazja, żeby przypomnieć o pewnych książkach i zachęcić ludzi do czytania. Nawet takimi fragmentami, jak ten, którzy przeczytaliśmy tu z Izą. Myślę, że to bardzo fajna rzecz i przypomniała o opowiadaniu "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza - mówił w Dwójce aktor Białostockiego Teatru Lalek w dniu Narodowego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Narodowe Czytanie Beata Kwiatkowska Bruno Schulz Ludwik Zamenhof KULTURA HISTORIA

Michał Klauza: staramy się odkrywać polskich kompozytorów

- Zmiana nazwy nie wiąże się ze zmianą profilu orkiestry. Nadal są to przede wszystkim utwory polskich kompozytorów. Trochę ich odkrywamy. Często udaje nam się zdobyć jakieś perełki i nagrywamy te niekiedy zapomniane utwory. To duża satysfakcja, tym większa, jeśli udaje nam się wykonać je bez korekt - mówił w Dwójce dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie MUZYKA KULTURA