Polskie Radio
Section05

Jan Kiepura

Jan Kiepura wrócił do Warszawy. Cenny dar od syna śpiewaka

- Marjan Kiepura dał mi znać, że jest gotów przekazać do naszych zbiorów portret swojego ojca. Pomyślałem, że to bardzo szczęśliwy moment dla mnie, że mogę dopełnić taką łukową formę obecności Jana Kiepury w tym teatrze - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski Marjan Kiepura Dwójka KULTURA malarstwo Warszawa

Od Juraty do Zaleszczyk – 10 najpopularniejszych kurortów II Rzeczpospolitej

Zamożniejsi obywatele II Rzeczpospolitej wypoczynek w rodzimych kurortach postrzegali nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale wręcz jako patriotyczny obowiązek. Mapa przedwojennej Polski usiana była uzdrowiskami, oto najsłynniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita II RP wakacje wypoczynek kurort Zakopane Hel władysławowo Józef Haller Krynica Kazimierz Dolny Zaleszczyki magazyn wakacyjny wakacje 2021

Z Limanowej na operowe sceny całego świata – premierowy reportaż Moniki Chrobak

Śpiewaczka operowa Jadwiga Postrożna od zawsze chciała zostać wielką artystką. Jej marzenie spełniło się dzięki ciężkiej pracy i wielkiej determinacji, gdyż droga na scenę wymagała od niej wielu wyrzeczeń i poświęceń. Ostatecznie jednak dopięła swego i została śpiewaczką operową. Obecnie jest związana m.in. z Operą Wrocławską i teatrem w Magdeburgu. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Postrożna reportaż Trójka Monika Chrobak MUZYKA śpiew opera Limanowa Opera Wrocławska Krynica-Zdrój pr poleca

Paweł Gusnar: saksofonista musi być otwarty na różną muzykę [WIDEO]

- Już w połowie liceum byłem pewien, że to moja droga. Czułem, że muzyka i sztuka są mi tak bliskie, że chciałbym się dalej rozwijać w tym kierunku. Saksofonista musi być otwarty na różne gatunki, moja działalność pokazuje, że można się odnaleźć w muzyce współczesnej, improwizowanej, rozrywkowej, a nawet dawnej -  mówił w Dwójce Paweł Gusnar.
Zobacz więcej na temat:  orkiestra instrumenty instrumentaliści Dwójka Jakub Kukla Paweł Gusnar Władysław Szpilman Jacek Cygan

"Klasyczne Lato z Radiem" 2023. Relacja z 56. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

"Klasyczne Lato z Radiem" zawitało do Krynicy-Zdroju, gdzie od 12 do 19 sierpnia trwał 56. Festiwal im. Jana Kiepury. - Festiwal ten może poszczycić się wieloma imprezami. Tak muzycznymi, jak również towarzyskimi. (...) To, co zakładałem w końcowej fazie konstruowania repertuaru, udało mi się prawie w stu procentach - mówi prof. Tadeusz Pszonka. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna opera Krynica-Zdrój

"Śladami Jana Kiepury". Premierowy reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Wybitny tenor nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Śladami Jana Kiepury". 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Monika Chrobak reportaż w Jedynce reportaż pr poleca

Prof. Tadeusz Pszonka: festiwal w Krynicy-Zdroju jest hołdem dla Jana Kiepury

- Myślę, że Festiwal im. Jana Kiepury jest nie tylko jedną z najważniejszych imprez Małopolski, ale dzięki swojej randze jest nawet wizytówką Polski. Staramy się, aby było wielu wykonawców z całego kraju, odpowiadających założeniom programowym festiwalu. Można więc śmiało powiedzieć, że sierpień należy do Krynicy - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszoniak.
Zobacz więcej na temat:  opera muzyka klasyczna Dwójka KULTURA Jakub Jamrozek