Polskie Radio
Section05
Jan Kiepura

Paweł Gusnar: saksofonista musi być otwarty na różną muzykę [WIDEO]

- Już w połowie liceum byłem pewien, że to moja droga. Czułem, że muzyka i sztuka są mi tak bliskie, że chciałbym się dalej rozwijać w tym kierunku. Saksofonista musi być otwarty na różne gatunki, moja działalność pokazuje, że można się odnaleźć w muzyce współczesnej, improwizowanej, rozrywkowej, a nawet dawnej -  mówił w Dwójce Paweł Gusnar.
Zobacz więcej na temat:  orkiestra instrumenty instrumentaliści Dwójka Jakub Kukla Paweł Gusnar Jan Kiepura Władysław Szpilman Jacek Cygan

"Klasyczne Lato z Radiem" 2023. Relacja z 56. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

"Klasyczne Lato z Radiem" zawitało do Krynicy-Zdroju, gdzie od 12 do 19 sierpnia trwał 56. Festiwal im. Jana Kiepury. - Festiwal ten może poszczycić się wieloma imprezami. Tak muzycznymi, jak również towarzyskimi. (...) To, co zakładałem w końcowej fazie konstruowania repertuaru, udało mi się prawie w stu procentach - mówi prof. Tadeusz Pszonka. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura Adam Rozlach muzyka klasyczna opera Krynica-Zdrój

"Śladami Jana Kiepury". Premierowy reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Wybitny tenor nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Śladami Jana Kiepury". 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Monika Chrobak Jan Kiepura reportaż w Jedynce reportaż pr poleca

Od Juraty do Zaleszczyk – 10 najpopularniejszych kurortów II Rzeczpospolitej

Zamożniejsi obywatele II Rzeczpospolitej wypoczynek w rodzimych kurortach postrzegali nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale wręcz jako patriotyczny obowiązek. Mapa przedwojennej Polski usiana była uzdrowiskami, oto najsłynniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita II RP wakacje wypoczynek kurort Zakopane Hel władysławowo Józef Haller Jan Kiepura Krynica Kazimierz Dolny Zaleszczyki magazyn wakacyjny wakacje 2021

Prof. Tadeusz Pszonka: festiwal w Krynicy-Zdroju jest hołdem dla Jana Kiepury

- Myślę, że Festiwal im. Jana Kiepury jest nie tylko jedną z najważniejszych imprez Małopolski, ale dzięki swojej randze jest nawet wizytówką Polski. Staramy się, aby było wielu wykonawców z całego kraju, odpowiadających założeniom programowym festiwalu. Można więc śmiało powiedzieć, że sierpień należy do Krynicy - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszoniak.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura opera muzyka klasyczna Dwójka KULTURA Jakub Jamrozek

Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

- Wiele gmachów operowych, które w tamtym czasie powstały, to były miejsca dość snobistyczne. Zaczynał się wówczas kult śpiewaków operowych, na co nałożyło się pojawienie fonografii. Fonografię wyczuł Enrico Caruso, nazywany królem tenorów, który swoją popularność w XX wieku zawdzięcza m.in. temu, że nagrywał mnóstwo płyt - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, dziennikarz muzyczny i znawca opery.
Zobacz więcej na temat:  opera radio Piotr Beczała Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając Jakub Kukla KULTURA Jan Kiepura